Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Ankara Eğitim ve Araştırma...

220 Tarihi Binada Yangın Riski

İstanbul'daki 220 tarihi ahşap bina yangın tehlikesiyle karşı karşıya. Risk altındaki binaların elektrik tesisatları eski, kazan daireleri bakımsız

Hürriyet/16.06.2002
1


b>İstanbul'daki 220 tarihi ahşap bina yangın tehlikesiyle karşı karşıya. Risk altındaki binaların elektrik tesisatları eski, kazan daireleri bakımsız. Gerekli önlemler alınmıyor.

Türkiye Yangından Korunma Vakfı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İstanbul'da, 3 gün önce çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Ortaköy'deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu gibi, yaklaşık 220 tarihi ahşap binanın yüksek yangın riski taşıdığını bildirdi.

Prof. Dr. Kılıç, Ortaköy'de ilköğretim okulu olarak kullanılan ve çıkan yangın nedeniyle tamamen tahrip olan tarihi binanın ahşap ve kuru olduğunu, kazan dairesinin dekötü durumda bulunduğunu vurguladı.

''Asıl sabotaj, binaların öyle korunmasız bırakılması. Riske karşı önlem almamak, yakmak kadar kusurlu bir durum'' diyen Prof. Dr. Kılıç,genellikle okul veya idari binalar olarak kullanılan tarihi ahşap yapılan hiçbirinde, yangına karşı güvenlik önlemleri alınmadığını söyledi.

Prof. Dr. Kılıç, ''İstanbul'da, yaklaşık 220 tarihi ahşap bina yüksek yangın riski taşıyor'' dedi. Risk altındaki tarihi binaların elektrik tesisatının çok eski, kazan dairesinin bakımsız olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılıç, bu tür binaların okul olarak kullanılmasının ise öğrencilerin güvenliği açısından sakınca yarattığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Kılıç, tarihi ahşap binaların alınacak bazı önlemlerle yangına karşı korunabileceğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Tarihi binalarda yangına karşı en etkili yöntem, ahşabın yangına dayanıklı boya ile boyanmasıdır. Bu boya, alev tutsanız bile yanmaz. En azından binanın yangın çıkma riski yüksek olan bölümleri boyanabilir. Bunun yanı sıra öncelikle bu binaların elektrik tesisatları tamamen yenilenmelidir.

Yangına dayanıklı elektrik kabloları kullanılmalı ve bu kablolar çelikten boruların içinden geçirilmelidir. Binalardaki kazan dairesinin olduğu bölüm duvarla örülerek ayrılmalı, ya da binadan tamamen soyutlanmalıdır. Bina içindeyangın algılama sistemi kurulmalıdır. Binanın içine konulacak duman dedektörleri, en ufak bir dumanda alarma geçmelidir.''

Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, İstanbul'da, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı saray ve kasırların çoğunda, yangına karşı örnek güvenlik önlemleri alındığını bildirdi.

Yangına karşı yapılan güvenlik çalışmaları konusunda Milli Saraylar'a danışmanlık yaptığını ifade eden Prof. Dr. Kılıç, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları ile Küçüksu, Şale ve Ihlamur Kasırları'nda yaklaşık 12 yıl önce başlatılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Kılıç, çalışma yapılan yerlerde öncelikle elektrik tesisatlarının tamamen yenilendiğini, kazan dairelerinin yapıların dışına alındığını, ayrıca, yangın algılama dedektörleri yerleştirildiğini kaydetti.

Bu saray ve kasırların ulaşılması zor olan bodrum katı gibi bölümlerine de sıcaklık 68 dereceye ulaştığı zaman devreye girecek olan otomatik yağmurlama sistemlerinin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Kılıç, yapıların dışına ise boru sistemleri kurulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kılıç, Milli Saraylar'a ait yerlerde kullanım saatleri dışında elektriğin tamamen kesildiğini, sigara içmenin belirli güvenlikli alanlar dışında yasaklandığını, personele de sürekli eğitimverildiğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/220-tarihi-binada-yangin-riski_1028.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Merhaba, Ne yazık ki daha 33 yıl önce yine gündeme gelmiş olan Köy Kent projesini bu memlekette uzun yıllar başbakanlık, daha sonra Cumhurbaşkanlığı yapmış kişi bunun bir köyden şehire halkı toprağından mezrasından zorla göç olarak görmüş ve engellemiştir. Bunlara rağmen, yine gündeme getirildiği için sizlere teşekkür ederim. Saygılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!