Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

24 Ayar Cami!

Edirne’de 433 yıldır ibadete açık olan Mimar Sinan'ın şaheserlerinden Selimiye Camii bakım ve onarıma alındı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün denetimindeki çalışmalarda caminin 12 kubbesine 20 ton kurşun dökülecek, 4 minare ile kubbelerdeki 12 alemden 5’ine 24 ayar altın varak kaplama yapılacak.

Radikal Gazetesi
24 Ayar Cami!

Edirne’de 433 yıldır ibadete açık olan Mimar Sinan'ın şaheserlerinden Selimiye Camii bakım ve onarıma alındı. Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün denetimindeki çalışmalarda caminin 12 kubbesine 20 ton kurşun dökülecek, 4 minare ile kubbelerdeki 12 alemden 5’ine 24 ayar altın varak kaplama yapılacak. Altın varakla kaplı diğer 7 aleme ise bakıma gerek görülmedi. Toplam 250 bin YTL’ye harcanacağı belirtilen çalışmalar 4 ay sürecek.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen Selimiye Camii'nin bakım ve onarımına başlandı. Mimar Sinan tarafından 1568 yılında yapımına başlanan ve 1575 yılında ibadete açılan şaheser, 30 yıl önce küçük çaplı bir onarım geçirmiş ve o tarihten bu yana dokunulmamıştı.

Onarımı üstlenen Akka Mimarlık’ın sahibi Kader Karabacak, “20 gün önce caminin onarımana başladık. 4 ay içinde onarımı tamamlamayı planlıyoruz. Minarelerde bulunan 4 alem ve ana kubbede bulunan bir minarede olmak üzere toplam 5 alemi 24 ayar altın varakla kaplayacağız. Minarenin külahları ile kubbelerde bulunan kurşunların dökülmesi üzerine yerine yeni kurşun dökülecek.”

Tarihi Selimiye Camii'nin ana kubbesindeki minarede bulunan 7 metre uzunluğunda 200 kilo ağırlığındaki alemin, Türkiye’deki camilerin en büyük alemi olduğu belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/24-ayar-cami_62317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!