Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

7.2’lik Deprem Geliyor

25 bin TL’ye Mahalle Afet Konteyneri Kurabilirsiniz

Marmara Depremi’nin 10. yılında bu soruların yanıtları arandı. Hükümetten ve yerel yönetimlerden çok, etkinliklere, “gönüllüler” damgasını vurdu. Eski Kandilli Rasathanesi Genel Müdürü, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mahalle Gönüllüleri (MAG) Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Deprem benim için hayattımdaki en önemli konu”

Milliyet Gazetesi
25 bin TL’ye Mahalle Afet Konteyneri Kurabilirsiniz

Geçen yüzyılda 100 bin insanını depremlerde yitirmiş bir ülke olarak, alınan önlemler, gerekli yasal düzenlemeler ve bilimsel katkılar açısından hangi noktadayız? Marmara Depremi’nin 10. yılında bu soruların yanıtları arandı. Hükümetten ve yerel yönetimlerden çok, etkinliklere, “gönüllüler” damgasını vurdu. Eski Kandilli Rasathanesi Genel Müdürü, Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mahalle Gönüllüleri (MAG) Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, “Deprem benim için hayattımdaki en önemli konu” diye söze başlıyor.

Acı haberi Çin’de aldı

Barbarosoğlu, 1999 Marmara Depremi olduğu saatlerde Pekin’de düzenlenen bir deprem panelinde konuşmacıydı. Oteldeki odasına gittiğinde acı haberi “İstanbul depremi” anonsuyla veren CNN’den aldı. Çocukları ve ailesi İstanbul’daydı. Her birimizin anılarında yer tutan saatler, Barbarosoğlu’nun kariyerini belirliyor. Barbarosoğlu, Kandilli Rasathanesi’ndeki koltuğundan ayrıldığında, 2007 Temmuz ayında faaliyete geçen MAG’ın başına geçiyor. MAG Vakfı’nın yönetim kurulunda etkin bazı isimler göze çarpıyor: Prof. Yücel Yılmaz, TGV Başkanı İbrahim Betil, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve Zorlu Enerji Grubu Başkanı Murat Sungur Bursa’nın yanı sıra projeyi destekleyen İsviçre Büyükelçiliği’nin temsilcisi olarak Vedat Kirişçi. Bu isimlerin her biri depremle ilgili çalışmış, emek vermiş yöneticiler.

93 kalem bulunuyor

MAG, İstanbul’un 16, Kocaeli’nin 5, Yalova’nın 3 ve İzmir’in de Balçova ilçesinde bulunan toplam 74 yerleşimde “MAG Mahallesi” kurdu. Deprem, sel ve yangın gibi afet hallerine mahalleleri hazırlayan MAG ekibi, söz konusu olan 74 mahalleye içinde jeneratör, elektrikli beton matkabı, emniyet kemeri, şarj edilebilir fener, uyarı düdüğü, yedek halat, merdiven, balta, hidrolik krikolar, çadır ve yangın söndürücüsünden barete kadar 93 kalem acil müdahale ekipmanı bulunan konteynerler yerleştiriyor. Seçilen mahalle gönüllülerine 1.5 aylık bir sürede ilk yardım kursları ve deprem anında acil müdahale organizasyonu hakkında eğitim veriliyor.

Bugüne kadar 3 bin 500 gönüllüye eğitim verdiklerini söyleyen Barbarosoğlu, her bir MAG konteynerinin 20-25 bin TL’ye mal olduğunu anlatıyor. Ekonomik kriz nedeniyle bağışların azaldığına dikkat çeken Barbarosoğlu, MAG’ın mahalleli kültürüne yaptığı katkının da altını çiziyor.

Evde basit önlemler

MAG projesinin koordinatörü Şeyda Sever’e “Evinizde nasıl önlem alıyorsunuz?” diye soruyorum. Sever üç basit önlemi sıralıyor: Fiyatı 15-20 TL civarında olan bir yangın tüpü, apartmanın belli yerlerine takılan şarjlı lamba ve camlara geçirilen streç film.

Peki “MAG Mahalleleri” için kimler, ne yapıyor? İşte burada çok parlak bir “işadamları listesi” veremiyorum; bireysel üyeler arasında Hüsnü Özyeğin, Ersin Arıoğlu, Burhan Silahtaroğlu, Cem Bakioğlu, Haluk Ulusoy, Hasan Bengü  (Koç Grubu), Haluk Sanver, Uğur Yüce isimleri dikkatimi çekiyor. Sanatçılardan tek bir isim bu listede yer alıyor: Fazıl Say. Yöneticilerden de Tayfun Bayazıt, Tavit Köletavitoğlu, Jan Nahum adı öne çıkıyor.
Kurumsal üyeler dikkatimi çekiyor. MÜSİAD, İTO, Nurol, ABB Holding, Anadolu Grubu, Doğuş, Eczacıbaşı, Ben Boru, Parador Properties (Bodrum gayrimenkul firması).

Bu listenin başına Türkiye Müteahhitler Birliği’nin adı çok yakışırdı. “MAG Mahalleleri”ne Kağıthane ve Tuzla belediyelerinin de kaynak aktardığını eklemeliyim. 20-25 bin TL’ye bir mahalleyi kurtarmak kimseyi heyecanlandırmıyor mu?

http://www.yapi.com.tr/haberler/25-bin-tlye-mahalle-afet-konteyneri-kurabilirsiniz_71544.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!