Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

25 Yıl Bekleyen Açılış

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin 25 yıldır kadro eksikliği ve ödenek yetersizliği nedeniyle kapalı olan Antik Mezar Kültü bölümü dün törenle ziyarete açıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
25 Yıl Bekleyen Açılış

b>İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin 25 yıldır kadro eksikliği ve ödenek yetersizliği nedeniyle kapalı olan Antik Mezar Kültü bölümü dün törenle ziyarete açıldı. İstanbul İl Özel İdaresi'nin 1 milyon 240 bin YTL ödenek verdiği bölümde sergilenen, Türkiye'nin bilinen en büyük lahiti olan 24 tonluk MS 3. yüzyıla ait Sidemara Lahiti büyük önem taşıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin Antik Mezar Kültü Bölümü'nün açılışında konuşan Koç, Türkiye genelindeki kültür envanterini tamamladıklarını belirtti. Sponsorluk konusunun çok önemli olduğunu kaydeden Koç, "İstanbul burjuvazisinin, yatırımcısının kültüre yatırımın önemini fark etmesi bizi çok memnun ediyor" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 3.5 milyon YTL harcayarak yaptığı Topkapı Sarayı 1. Avlu Bahçe Düzenlemesi'nin açılışına da katılan Koç, "Yapılacak çok işimiz var. Belki benim 10 sene bakan olmam lazım" dedi.

Sidemera en büyük lahit
İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. İsmail Karamut da müzenin tarihçesini anlatarak yeni açılan bölümün antik çağın mezar kültürünü, ölü gömme âdetlerini ve tapınak mimarisini göstermesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Yeni açılan bölümün en önemli eserinin Sidemara Lahiti olduğunu ifade eden Karamut, " Bu lahit, MS 3. yüzyıla ait. Osman Hamdi'nin kardeşinin Konya-Ereğli'de 1898'de yaptığı kazılar sırasında bulduğu bu eser, Anadolu'nun bilinen en büyük lahiti" dedi. Karamut, bu bölümdeki eserlerin önemli bir kısmının müzenin kurucusu Osman Hamdi' nin kendi yaptığı kazılarda bulduğu arkeolojik kalıntılar olduğunu anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/25-yil-bekleyen-acilis_54418.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!