Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

29. Müzeler Haftası Bugün Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Valiliği İl Kültür Müdürlüğü, 18-24 Mayıs arasında kutlanacak ''29. Müzeler Haftası''nda bir dizi etkinlik düzenliyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ankara'da müzesi bulunan kurum ve kuruluşların işbirliği ile kutlanacak hafta boyunca kentliler birçok etkinliğe katılma fırsatı bulacak. İstanbul

yapi.com.tr
29. Müzeler Haftası Bugün Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Valiliği İl Kültür Müdürlüğü, 18-24 Mayıs arasında kutlanacak ''29. Müzeler Haftası''nda bir dizi etkinlik düzenliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Arkeologlar Derneği, Müzeciler Derneği, Anadolu Sanat Tarihçileri Derneği ve Ankara'da müzesi bulunan kurum ve kuruluşların işbirliği ile kutlanacak hafta boyunca Ankaralılar birçok etkinliğe katılma fırsatı bulacak.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bugün (18 Mayıs) gerçekleştirilecek resmi açılış töreni ile başlayacak hafta boyunca, çeşitli sergiler açılacak, konserler, paneller, konferanslar ile çocuk ve gençlere yönelik etkinlikler düzenlenecek.

Müzeler Haftası kapsamında diğer illerde de özel etkinlikler düzenleniyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, bugün (18 Mayıs) saat 23.00'e kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

Türkiye genelinde düzenlenen tüm etkinliklere ilişkin bilgi almak için lütfen tıklayınız.

Bakan Günay'ın Müzeler Haftası mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlığın son yıllarda özellikle bünyesindeki müzelerin gelişim sürecini hızlandırmak üzere yasal düzenlemeler ve uygulamaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini bildirdi.

Günay, 18-24 Mayısta kutlanacak Müzeler Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye'nin coğrafi konumu, doğal zenginlikleri itibariyle en erken dönemlerden bugüne kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını, müzelerin de kültür varlıklarının yok olmasını önleyerek tarihi araştırmalara destek sağlayan ve toplumun kültür düzeyini yükseltmeyi amaçlayan kurumlar olduğunu ifade etti. Bakan Günay, şunları kaydetti:
   
''Bakanlığımız son yıllarda özellikle bünyesindeki müzelerin gelişim sürecini hızlandırmak üzere çeşitli yasal düzenlemeler ve uygulamaya yönelik önemli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Türk müzeciliğini çağdaş müzecilik anlayışına taşımak, ziyaretçi sayısını artırmak ve müzelerimizi sosyal ve kültürel etkinlik seçeneği haline getirmek için "müzekart" uygulaması hayata geçirilmiştir. Bu uygulama kültürel mirasımızı halkımıza daha verimli tanıtmaya yönelik ciddi ve önemli bir adımdır. Bu düşüncelerle müzelerimizin bulundukları yerin kültür ve sanat merkezi haline gelmesi yönündeki çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtiyor, Müzeler Haftası'nı kutluyorum.'' (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/29-muzeler-haftasi-bugun-basliyor_79523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!