Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B Arazileriyle İlgili Taslak Meclis Yolunda

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sapanca'da düzenlenen Defterdarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, orman vasfını yitirmiş hazine arazileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, 2B arazileriyle ilgili taslağın neredeyse hazır olduğunu belirterek, ''Yakında Meclise sevk edilmiş olacak'' dedi. Bakan Şimşek, 2B arazilerine ilişkin

yapi.com.tr / AA
2B Arazileriyle İlgili Taslak Meclis Yolunda

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sapanca'da düzenlenen Defterdarlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, orman vasfını yitirmiş hazine arazileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, 2B arazileriyle ilgili taslağın neredeyse hazır olduğunu belirterek, ''Yakında Meclise sevk edilmiş olacak'' dedi. Bakan Şimşek, 2B arazilerine ilişkin taslakta 6 ay süre öngörüldüğünü belirterek, defterdarlıklara hazırlıklarınızı tamamlayın talimatı verdi.

''Devletle vatandaş arasındaki ihtilaflar giderilecek''

Şimşek, tasarıyla devletle vatandaş arasındaki ihtilafları gidermesinin hedeflendiğini söyledi. Şimşek, ''Bugün İstanbul'da öyle semtler, öyle ilçeler var ki neredeyse tamamı 2B arazilerinde yapılmış. Bu yasa ile devletle vatandaş arasında, 40-50 yıldır devam eden ihtilafların çözülmesini amaçlıyoruz'' dedi. 2B kapsamında kentsel dönüşüm hedefinin de çok önemli olduğunu belirten Şimşek, 2B Tasarısı ile kentsel dönüşümü mümkün kılmanın ve kentsel dönüşüme gelir üretmenin de hedeflendiğini bildirdi. Satış işlemlerine Maliye Bakanlığının bakacağını belirten Şimşek, şöyle devam etti:
    
''Çıkacak yasaya göre, hazırlıklarımızı çok hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bir yandan sizin için ortaya koyduğumuz rutin gelir hedefleri var, bir yandan da 2B anlamında yapacaklarınız var. O nedenle, 2012 yılı oldukça yoğun çalışmalara sahne olacak. Yasal düzenleme çıktığında, 2012'de biz çok hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm için belediyelere, ilgili idarelere tahsil edilecek yerleri tahsis edeceğiz. Hak sahiplerine de hızlı ve sorunsuz şekilde satacağız.''
    
''Çiftçiler ölçek büyütebilecek''
    
Bakan Şimşek, 2B tasarısına tarım arazilerini de soktuklarını belirterek, mücavir alan dışındaki tarım arazilerini çiftçilere satarak, ölçek büyütmelerine imkan sağlanacağını bildirdi. ''Bu anlamda, tarımımızın daha verimli bir noktaya erişmesini sağlayacağız'' diyen Şimşek, aynı zamanda ecrimisil gibi sorunları kökünden çözme yoluna gitmiş olacaklarını söyledi. Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
    
''Tercihlerinin bu tür alanların kiralanması mümkün olduğunca ecrimisili doğru bulmuyoruz ama sonuç itibariyle belki bu düzenleme önemli ölçüde bu sorunları çözmemize yardımcı olur. 2B arazilerine ilişkin taslakta 6 ay süre öngörülüyor. 6 ay oldukça kısa bir süredir. O nedenle hazırlıklarını tamamlamamış yerler varsa mutlaka yarından itibaren bu yönde gerek insan kaynağı anlamında, gerekse zaman anlamında mutlaka daha fazla yoğunlaşmamız gerekli hassasiyetleri göstermemiz gerekiyor.'' 
    
"Bu yatırımlar, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltacak"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, amaçlarının, Hazine taşınmazlarını istihdam yaratacak, katma değeri yükseltecek yatırımlara tahsis etmek olduğunu kaydetti. Bu yatırımların bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltacağını, toplu konut üretimi, kentsel dönüşüm gibi sosyal amaçların da sağlanacağını kaydeden Şimşek, Türkiye'de geçmişten gelen çarpık kentleşme sorunu ile karşı karşıya olunduğunu ve bu problemlerin çözümünde hazine taşınmazlarının çok önemli katkısı olabileceğini kaydetti.
    
Maliye Bakanlığı olarak bu konuda pasif bir konumda olunduğunu belirten Şimşek, olması gerekenin tersi bir durum olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, talep odaklı bir yaklaşımdan, arz odaklı bir yaklaşıma girilmesi gerektiğine işaret etti. Şimşek, Hazine taşınmazlarının ekonomiye kazandırılacak boyutlarının ortaya konması gerektiğini belirterek, bunların tespiti konusunda defterdarlara çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
    
''Bizim mutlaka bu taşınmazları gerek satış, gerek irtifak hakkı tesisi, kira ve yatırımlara tahsis edilmesine ilişkin gerek görsel, yazılı medyada gerekse bütün platformları kullanarak, tanıtmamız gerekiyor. Biz zaten o yönde bir adım attık. Teşvik kapsamında verilecek yerler konusunda sizlerden talepte bulunduk ve birçok ilimizde bu tamamlandı. Bu satışlar veya kiralamalar yapılırken, mutlaka en geniş şekilde bu varlıkların tanıtılması gerekiyor. Çünkü amacımız hazine taşınmazları değerlendirirken topluma maksimum faydayı ortaya çıkarmamız lazım. Amaç, gelir maksimizasyonu ise tanıtım çok önemlidir. Amacımız daha çok istihdam, üretim, topluma daha çok değer üretmek.''
    
''Gelir hedefleri vereceğiz''
    
2012 için defterdarlara gelir hedefleri verileceğini belirterek, defterdarlardan bu yöndeki çalışmalara bugünden başlanılmasını gerektiğini kaydetti. Hazine taşınmazlarının yerinden yönetilmesine ilişkin defterdarlara yetki devrinde bulunulacağını da kaydeden Şimşek, defterdarlardan bu konuda kamu kurumları ile ilgili karşılaşılan sorunların mutlaka kendileriyle paylaşılmasını istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-arazileriyle-ilgili-taslak-meclis-yolunda_90347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!