Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

AKP’den 2B İçin Yeni Öneri

2B Satışı İçin Yasa Hazırlığı

2B satışı için yasa hazırlığı

NTVrman vasfını yitirmiş arazilerin satışı için çalışmalar tamamlandı. Yasa olarak hazırlanan yeni düzenlemeye göre arazilerin tamamı satılmayacak.

2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışı yeniden gündeme geliyor. Düzenleme bir önceki gibi Anayasa değişikliği şeklinde değil, yasa olarak hazırlanıyor. Yeni çalışmaya göre arazilerin tamamı satılmayacak. NTV’ye konuşan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Cumhurbaşkanı Sezer’in daha önce veto ettiği 2B olarak anılan orman vasfını yitirmiş arazilerin satışına ilişkin yeni çalışmanın tamamlandığını söyledi.

Pepe, arazilerin tamamının satılmayacağını, beşe bölünerek değerlendirileceğini söyledi. Buna göre, arazilerin bir kısmı ağaçlandırılarak orman haline getirilecek. Çay, zeytin, fındık, muz gibi bitkilerin yetiştiği alanlar kullanıcılarına satılacak.

Yapılaşmanın olduğu yerler ise, belediyeler ile değerlendirilerek satılacak. Köylünün yaylak ve kışlak olarak kullandığı araziler de köylüye verilecek.

Gelir düşecek
Bakan Pepe, daha önce satıştan beklenen 20-25 milyar dolarlık gelirin, yeni düzenleme nedeniyle düşeceğini söyledi. Pepe, arazilerin iki yıl içinde satılabileceğini, elde edilecek gelirin 12 ayda kasaya girebileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-satisi-icin-yasa-hazirligi_43083.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!