Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''2B ve Projeler, Sektör için Kritik''

İnşaat sektörü için 2B Yasası ile yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm projelerinin kritik önem taşıdığı, bu kritik unsurların devreye girmesi durumunda sektörde hareketliliğin ciddi oranda artmasının beklenmesi gerektiği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
''2B ve Projeler, Sektör için Kritik''

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nin (İMSAD) yayınladığı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda, inşaat sektörü için önem taşıyan 2B Yasası ile yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm projeleri ele alındı.

Raporda, inşaat sektörüne yönelik beklentilerin gündemi belirleyen temel unsurlar olduğu, 2B Yasası, yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm projeleri ekseninde oluşan beklentilerin gayrimenkul sektörünün önümüzdeki yıllarda ''daha da parlak'' bir sürece gireceğine işaret ettiği belirtildi.

Bununla birlikte global krizin mevcut rakamlar üzerindeki etkisinin sürdüğüne dikkatin çekildiği raporda, bu doğrultuda baz etkisinden arındırılmış rakamlarda inşaat üretiminde ivme kaybı yaşandığı, çeyreklik dönemde açıklanan inşaat maliyetleri verilerinin de bu görüşü desteklediği kaydedildi.

2011'in son çeyreğinde emtia fiyatlarındaki artışın sınırlanması nedeniyle önceki dönemlere oranla daha sınırlı bir yükseliş gerçekleştiren inşaat malzemesi fiyatlarında 2011'in dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,04, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16,13 oranında artış kaydedildiği anımsatılan raporda, genel inşaat maliyetlerindeki artış oranının yüzde 0,91 düzeyinde oluştuğu, 2011'in üçüncü çeyreğinde yüzde 0,67 artan işçilik maliyetlerinin dördüncü çeyrekte yüzde 0,46'lık çıkış gösterdiği belirtildi.

İnşaat malzemesi sektörünün ihracat verilerinde en yüksek düzeyine 2,53 milyar dolar ile 2008 yılının Eylül ayında ulaştığına değinilen raporda, sektörün global krizin başladığı Ekim 2008'den hemen önce zirve yaptığı, bu noktadan sonra düşüşe geçen sektör ihracatının 2011 yılında 1,5 milyar dolarlık bir düzeyde gerçekleştiği, son açıklanan aralık ayı rakamlarına göre ise ihracat düzeyinin 1,7 milyar dolara çıktığı ifade edildi.

Bu dilimde sektör ithalatının 630,6 milyon dolar seviyesinde kaldığı, bunun sonucunda sektörün cari dengeye doğrudan olumlu katkısının 1,07 milyar dolar olduğu vurgulanan raporda, sektörün ihracat içinde ağırlığının Kasım ayına göre arttığının altı çizilerek şunlar kaydedildi:

''Buna göre, ihracat rakamları içindeki payına bakıldığında, Türkiye'nin Aralık ayında gerçekleştirdiği ihracatın yaklaşık yüzde 13,64'ünü sektör tek başına yapmaktadır. Aralık ayı rakamları dikkate alındığında inşaat malzemeleri arasında ihracatta lider konumda yüzde 31,91'lik pay ve 543 milyon dolarlık ciro ile yine demir/çelik çubuklar bulunmaktadır. Alt sektör bazında farklılaşmalar olsa da 2011'in Aralık ayında ihracata yönelik gelen sinyaller genel olarak olumludur. Bununla birlikte sektörün gelişim hızını devam ettirmesi için vurguladığımız 2B Yasası, yabancılara mülk satışı ve kentsel dönüşüm projeleri kritik öneme sahiptir. Bu kritik unsurların devreye girmesi durumunda içeride inşaat sektöründe hareketliliğin ciddi oranda artması beklenmelidir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-ve-projeler-sektor-icin-kritik_90950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!