Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B Yasası Yine Gündemde

Türkiye'de orman yangınlarının geçen yıla oranla 2 kat artması, son yıllarda sıkça gündeme taşınan "orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerin satışı"nı akıllara getirdi.

Cumhuriyet Gazetesiürkiye'de bu yıl, 11 bin 500 hektarlık orman alanı yandı, yanan alanlar 2006 yılının 2 katına ulaştı. Geçen yıl da meydana gelen orman yangınlarında 7 bin 762 hektarlık orman alanı zarar gördü.

Türkiye'de orman yangınlarının geçen yıla oranla 2 kat artması, son yıllarda sıkça gündeme taşınan "orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerin satışı"nı akıllara getirdi. Uzmanların tespitlerine göre yüzde 94'ü insan kaynaklı nedenlerle meydana gelen 1407 yangında bu yıl 11 bin 500 hektarlık alan zarar gördü.

Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre en fazla orman yangını Muğla'da meydana gelirken bu ili sırasıyla Antalya, Çanakkale ve İzmir illeri takip etti. 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 'in veto ettiği ve Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği, ancak AKP iktidarı ile yeniden gündeme gelen 2B Yasası, ormanlık alan vasfını kaybettiği belirlenen alanların yeniden imara açılmasına olanak sağlıyor.

En çok arsa rantının yaşandığı Bodrum'da sık sık yangın meydana gelmesine tepki gösteren Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan da her şiddetli rüzgârda ilçede orman yangını çıkmasının tesadüf olamayacağını söylemişti. Ancak tüm bunlara karşın Orman Genel Müdürlüğü, yanan alanların ağaçlandırıldığını belirtse de 2B arazilerinin satışı gündemde kalmaya devam ediyor.

TEMA'dan edindiğimiz bilgilere göre 1937'den bu yana İstanbul'un 3 katı büyüklüğündeki ormanlık alan yok oldu. Çevre Mühendisleri Odası da Türkiye'de yılda ortalama 13 bin 500 hektar alanın yanarak yok olduğuna dikkat çekerken, uzmanlar, orman yangınlarının yüzde 94'ünün insan kaynaklı olduğuna, doğal nedenlerin ise yalnızca yüzde 6'yı oluşturduğuna dikkat çektiler.

İzmarit atma, ateş yakma gibi insan kaynaklı nedenlerle ormanlarımız yanıyor. 2007'de Muğla'da 406, İzmir'de 256, Antalya'da 251, İstanbul'da 186, Amasya'da 158 ve Denizli'de 150 orman yangını meydana geldi. Bodrum'da 8 Temmuz'da çıkan yangında 1100 hektarlık makilik ve ormanlık alan yok oldu. 200 bin kızılçam ve 7 bin zeytin ağacı ile makilik alandaki bitki örtüsü kül oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2b-yasasi-yine-gundemde_57046.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!