Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

2B’ler TOKİ’ye Yarayacak

Yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir beklenen 2B arazilerinin tapuya bağlanması için parselasyon çalışmaları başladı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Mehmet Hışır, kentin değerli orman alanlarına TOKİ eliyle lüks projeler yapılacağı, yurttaşların ise mağdur edileceği uyarısında bulunarak “Hükümetin 2B çalışmaları sonucu

Cumhuriyet Gazetesi
2B’ler TOKİ’ye Yarayacak

AKP iktidarının yerel seçimler öncesi oy oranını arttırmak için satışına izin verdiği ve yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir beklenen 2B arazilerinin tapuya bağlanması için parselasyon çalışmaları başladı. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Mehmet Hışır, kentin değerli orman alanlarına TOKİ eliyle lüks projeler yapılacağı, yurttaşların ise mağdur edileceği uyarısında bulunarak “Hükümetin 2B çalışmaları sonucu İstanbul’un yüzde 3’ü el değiştirecek” dedi.

Orman Mühendisleri Odası’nca hazırlanan 2B Raporu’nda ise AKP hükümetince yapılan düzenlemenin yeni 2B alanları yaratacağına dikkat çekildi.

CHP tarafından iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşınan ve kamuoyunda 2B Yasası olarak bilinen “Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a ilişkin belirsizlikler sürüyor. Anayasa Mahkemesi’nce gündeme alınmaması nedeniyle 2B arazileri üzerinde taşınmazları bulunan ve hükümet tarafından “mağdur” olarak nitelendirilen yurttaşlar, arazileri satın almak için başvuru yapamazken parselasyon çalışmalarının kapalı kapılar ardında yapılmasından endişe ediyorlar.

Mehmet Hışır, İstanbul’da 163 bin dönüm orman arazisine “imar affı” tanındığına dikkat çekerek AKP hükümetinin hukuki belirsizliğin ortadan kalması ardından arazilerin satışı için yasal zemin hazırlayacağını söyledi. Hışır, 2B arazilerinde TOKİ’ye tanınan ayrıcalığa da dikkat çekerek şunları kaydetti:

“TOKİ’nin kendi imar planını yapma ve bunları uygulama yetkisi var. TOKİ, tüm planlama süreçlerinde denetimden muaf tutuluyor. Belediyelere yalnızca inşaata başladığı konusuda bilgi vermekle yükümlü tutulan TOKİ’ye 2 ay içinde inşaat ruhsatları gönderiliyor. Yapı, imar ve deprem denetimi dahi yapılmıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği gibi yurttaşların mağduriyetleri giderilmeyecek, aksine TOKİ, kentsel dönüşümde olduğu gibi uygun gördüğü, değeri yüksek yerleri alacak, geri kalan yerleri yurttaşlara bırakacak.”

Yeni 2B’ler oluşacak

Orman Mühendisleri Odası’nca hazırlanan “2B Raporu” nda ise AKP hükümetince hazırlanan 2B Yasası’nın yeni 2B arazilerinin oluşması için zemin hazırladığı vurgulandı. Anayasa ve yasalarda bulunan “orman vasfını yitirmiş araziler” ibaresinin tamamen kaldırılması gerektiği de ifade edilen raporda, şu önerilerde bulunuldu:

• Devlet ormanları yalnızca devlet tarafından yönetilip işletilmelidir.

• 1981’den önce orman niteliğini tam olarak kaybeden yerler kullanıcısı orman köylülerine tahsis edilerek orman, mera, yaylak vb. olarak kullanılmalıdır.

• Ormandan çıkarma işlemi, yalnızca orman içinden nakledilecek köylerin yerleştirilmesi için yapılmalı ve başka amaçlara yönelik kullanılacak bir araç haline kesinlikle getirilmemelidir.

• “Ormanları tahrip edecek siyasi propaganda yapılamaz yasağı”, “orman alanlarını daraltan ormanları yakmak”, “ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar” genel ve özel af kapsamına alınmamalıdır.

• Ormanlar, arsa üreten bir arsa ofisi konumundan çıkarılmalıdır.

Verilerle 2B sorunu

• Türkiye’de 473 bin hektar 2B arazi var.

• En fazla 2B arazi 45 bin 548 hektar ile Antalya’da buluyor. Antalya’yı 39 bin 287 hektar ile Mersin, 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir izliyor. Ankara’daki 2B arazi miktarı 31 bin 706 hektarı, Adapazarı’nda ise 29 bin 643 hektarı buluyor.

• İstanbul’da 18 bin 233 hektar 2B alanı bulunuyor.

• Orman özelliğini yitirmiş arazilerin 22 bin 233 hektarlık bölümü üzerinde yerleşim yerleri bulunuyor. Bunların arasında İstanbul’daki Sultanbeyli, Çavuşbaşı, Beykoz, Sarıyer ve Ümraniye de bulunuyor.

• Yerleşim yeri dışında kalan 2B’lerin yüzde 0.5’i sera, yüzde 1.7’si narenciye alanı, yüzde 23.5’i zeytinlik, fındıklık, meyvelik, bahçelik, yüzde 62.2’si ekili alan ve yüzde 7.4’ü otlak ve yaylak olarak kullanılıyor.

• 2B’lerin üzerindeki mevcut yapıların imar hukukuna uygun olup olmadığının araştırılmayacak olması ve kadastro ve tescil işlemleri imar kanunundaki kısıtlamalara tabi olmaması ise eleştiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2bler-tokiye-yarayacak_75158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!