Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"2B'lerin Satışını Görmeye Hükümetin Ömrü Yetmez"

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla ilgili hazırlanan düzenlemenin bir imar affı olduğunu savundu, ''Hükümet, düzenlemeler yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecektir'' dedi.

CNN Türk
"2B'lerin Satışını Görmeye Hükümetin Ömrü Yetmez"

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışıyla ilgili hazırlanan düzenlemenin bir imar affı olduğunu savundu, ''Hükümet, düzenlemeler yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecektir'' dedi. Topuz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hükümetin 2B arazileriyle ilgili çözümsüzlüğe odaklanan niyetinden vazgeçmediğini savundu.
 
2B alanlarının, Anayasa değişikliği yapılmadan satılamayacağını belirten Topuz, bugüne kadar orman sınırları dışına çıkarılan yerlerle ilgili 4 ayrı yasayla yapılan düzenlemelerin, Anayasa Mahkemesi'nce iptal edildiğini hatırlattı.
 
Topuz, Anayasa Mahkemesi kararlarında, Anayasa'nın 169 ve 170'inci maddelerinde değişiklik yapılmadan, 2B'lerin değil 3'üncü kişilere, orman köylüsüne bile satılamayacağının belirtildiğini söyledi.
 
Topuz, 2B'lerin tapu kaydının bulunmadığını, tapuya tescil edilmeyen yerlerin satışının ise olanaksız olduğunu belirterek, 2B sorunun çözümü için öncelikle üzerinde yer aldıkları ormanın tapuya tescili ve ardından ormandan ayrılması gerektiğini kaydetti.
 
Hükümetin, anayasal ve yasal değişiklikleri hemen yapsa bile, 2B'leri tapuya tescil ettirmesinin birkaç yıl alacağını belirten Topuz, "Hükümet, düzenlemeleri yapsa bile, 2B'lerin satışını görmeye ömrü yetmeyecektir" dedi.
 
"İmar affıdır"
 
2B alanlarıyla ilgili ayrıntılı envanter çalışmalarına ve bir sınıflandırmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Topuz, "2B konusu bir imar affıdır. Cumhuriyet döneminde hiçbir imar affı, af kapsamındaki yerlerin imar planı yapılmadan satışına izin vermemiştir. 2B konusu tartışılırken yalnızca elde edilecek paranın hesabı yapılmakta, ancak bir daha 2B'lerin olmaması için nelerin yapılması gerektiği konusuna hiç yer verilmemektedir" dedi.
 
Topuz, "Anayasa ve Anayasa Mahkemesi'nin kararları ortadayken, 2B arazilerinin satışı gündeme getirilerek orman arazisi işgalcilerinin oylarının seçimlere alet edilmesine artık son verilmelidir. Sosyal, toplum ve kamu yararlı projelere sırtını dönen AKP hükümeti,varlık nedeni olan, yağma, talan ve peşkeş projeleri ile kendine yenirant alanları yaratmakta ve ülkenin savunmasız kaynaklarının vevarlıklarının yok olmasına neden olmaktadır" şeklinde konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/2blerin-satisini-gormeye-hukumetin-omru-yetmez_61660.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!