Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

2'nci Abdülhamid'in Miras Davasında Yeni Gelişme

Hacı İzzet Paşa’nın torunları, Sultan 2’nci Abdülhamid’in mirasıyla ilgili 'Dedemizin mirası Sultan’ın şahsında devlete bağışlandı. Miras talep edenlerin bu hususa da dikkat etmesi gerekir' dedi.

yapi.com.tr
2'nci Abdülhamid'in Miras Davasında Yeni Gelişme

Sultan 2’nci Abdülhamid’in soyundan geldiğini iddia eden bir grup, Hazine’ye devredilen şahsi mülklerinin kendilerine geçmesi için hukuki süreç başlatmıştı. Bu sürece dair, Sultan Abdülhamit döneminde valilik yapan ve mirasını devlete bağışladığı belirtilen İzzet Paşa’nın torunlarından dikkat çeken bir çıkış geldi. Dedelerinin devlete yaptığını belirttikleri bağışın da terekede (ölen kişiden kalan mal varlığı) olduğunu belirten işadamı Cengiz Aktürk şunları anlattı:

“Dedemiz Hacı İzzet Paşa üç padişah döneminde vazife yapmış, mühim bir Osmanlı valisidir. Sultan 2. Abdülhamid Han hazretlerinin de çok güvendiği bir paşadır. Hacı İzzet Paşa, yaptığı hayırlarıyla meşhurdur. Ömrünün sonunda bütün mülklerini tek varisi olarak Sultan Abdülhamid Han’a bağışlamıştır, vakfetmiştir. Bu yazılı, belgeli bir bağıştır. Sultan Abdülhamid Han’ın mirasçısı olduğunu iddia eden bazı isimlerin bir hukuki süreç başlattıklarını öğrendik. Dedemiz bu mülkleri Sultan’ın şahsında devlete bağışladı. Dolayısıyla bu mülkler Sultan 2’nci Abdülhamid’in şahsi malı olmayacağı için hem ilgili mahkemenin hem de ‘mirasçı’ olduğunu iddia edenlerin bu hususu dikkate almaları gerektiğini de düşünüyoruz.”

Hürriyet'te yer alan habere göre Aktürk, dedesinin bağışladığı mülkler arasında bugün Çağlayan’daki İzzetpaşa Mahallesi’nin yerinde bulunan İzzet Paşa Çiftliği’nin de olduğunu söyledi. Diğer malların tespiti için avukatlarının çalışmalarının devam ettiğini de anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2nci-abdulhamidin-miras-davasinda-yeni-gelisme_171313.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!