Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Baraja 3 Milyar Lira Ödenek

Malatya’da, temeli dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından atılan Boztepe, Kapıkaya ve Yoncalı barajlarının tamamlanabilmesi için 430 trilyon lir

Zamanb>Malatya’da, temeli dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından atılan Boztepe, Kapıkaya ve Yoncalı barajlarının tamamlanabilmesi için 430 trilyon liraya ihtiyaç olduğu belirtilirken, bu üç baraj için 2003 yılında 1’er milyardan 3 milyar lira ödenek ayrıldığı kaydedildi.

Barajlar şehri Malatya’da, tamamlanması için 430 trilyon lira gerekli olan 3 baraj için 3 milyar lira ödenek ayrıldı.

Malatya’da temeli dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından atılan Boztepe, Kapıkaya ve Yoncalı barajları için ilk dönemlerde ayrılan ödeneklerle belirli seviyelere gelen proje, son yıllardaki yetersiz ödeneklerle yerinde sayıyor. Her yıl yetersiz ödenek yüzünden bitiş tarihinde uzama olan 3 barajın şu anda 2006 yılında bitirilmesi öngörülürken, 2003 yılı için bu barajlara sadece 1’er milyar liradan 3 milyar lira ödenek ayrıldı.

Yoncalı barajı

Arguvan Yoncalı Barajı tünel, baraj gövdesi ve sulama kanalları olarak üç bölümde gerçekleştiriliyor. 2003 yılı birim fiyatlarına göre barajın gövdesinin tamamlanması için 14 trilyon 250 milyar liraya, isale tüneli için 100 trilyon liraya, sulama şebekesi için de 120 trilyon liraya ihtiyaç olan Yoncalı Barajı gerekli ödeneklerin sağlanması halinde 2006 yılı Ağustos ayında tamamlanacak.

Boztepe barajı

Yazıhan ilçesi sınırlarında yapımı süren Boztepe Barajı gövde inşaatı için 21.5 trilyon, sulama şebekesi için de 115.6 trilyon lira olmak üzere 137 trilyon liraya ihtiyaç bulunuyor. Bu projenin bitim tarihi de 2006 yılının Nisan ayı olarak belirlenmiş durumda.

Kapıkaya barajı

Kale ilçesi ile Merkez ilçe arasında yapımı süren Kapıkaya Barajı’nın da 30 Kasım 2006 tarihinde bitirilmesi öngörülüyor. Barajın gövdesi için 11 trilyon 275 milyar, sulama şebekesi için de 36 trilyon 620 milyar lira olmak üzere 47 trilyon 893 milyar lira ödeneğe ihtiyacı olan baraj için sadece 1 milyar lira ödenek ayrılması, projenin uzayacağı şeklinde değerlendiriliyor.

Öte yandan yapımı büyük ölçüde tamamlanarak kanallara su verilen Çat Barajı’nda Çerkezyazı sulama şebekesinin tam olarak bitirilmesi için 121.5 trilyon lirayla ihtiyaç bulunuyor. 2006 yılı sonunda tamamlanması öngörülen bu proje için de 2003 yılı ödeneği olarak sadece 5 trilyon lira ayrılmış durumda. Bu durumda bu projenin de bitim süresinin uzayacağı kaydediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-baraja-3-milyar-lira-odenek_4400.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!