Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3 Bin Konut Kurtuldu

Buca Belediye Meclisi, Milli Savunma Bakanlığı'nın Buca Askeri Cezaevi'nin çevresindeki 3 bin konutu kapsayan alanla ilgili imar plan değişikliği t

Yeni Asır
3 Bin Konut Kurtuldu

b>Buca Belediye Meclisi, Milli Savunma Bakanlığı'nın Buca Askeri Cezaevi'nin çevresindeki 3 bin konutu kapsayan alanla ilgili imar plan değişikliği talebini reddetti.
Bakanlık, askeri bölgelerin "hassas noktalar" olması nedeniyle, cezaevi sınırına 50 metre mesafadeki parsellere en fazla 1 kat, 50 ile 400 metre arasındakilere ise 2 kat hakkı verilmesini istedi.

Havayı yumuşattı
Yapılaşmasını yıllar önce tamamlamış olan bu bölgede, bakanlığın talebi kabul edilseydi Hürriyet Mahallesi'ndeki yaklaşık 3 bin konutun yıkımı gündeme gelecekti.
Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, "Ankara oturduğu yerden karar verirse böyle olur derken", Milli Savunma Bakanlığı'nın talebini reddetmenin sakıncalı olabileceğini, esprili bir dille meclis üyelerine "Hepimizi askeri mahkemeye verebilerler. İşin sonunda yargılanmak var" diye aktardı.

Görüş soruldu
Olay şöyle gelişti: Buca Belediyesi, cezaevi çevresindeki imar plan değişikliğinin onaylanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yolladı. Büyükşehir, Hürriyet Mahallesi'nin Buca Askeri Cezaevi'nin bulunduğu mevkiide olması nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı'ndan görüş sordu.
Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen taleple, cezaevinin yakın çevresinde bulunan alandaki 3 bin konutun yıkımı gündeme geldi. Buca Belediye Meclisi, Hürriyet Mahallesi'ndeki 3 bin konutun yıkılması gerekeceğinden talebi reddetti.

Trafo yeri beklemede
Buca Belediye Meclisi'nde TEDAŞ'a trafo yeri ayrılması da tartışıldı. Şeboy, TEDAŞ'ın aydınlatma bedellerini belediyelerden tahsil etmeyi gündeme getirdiği günlerde, o güne kadar ücretsiz olarak verilen trafo yerlerinin TEDAŞ'a kiralanmasını gündeme getirmişti. Şeboy, "Şu anda para istemiyorlar ama ya isterlerse diye sordu. Bunun üzerine trafo talebinin kararı gelecek toplantıya bırakıldı.

Pazaryeri kiralandı
Buca'daki 19 pazaryeri 350 milyar liraya 1 yıllığına Pazarcılar Odası'na tahsis edildi. DSP'li Ali Kutlu "Bu para çok az. Oda, tezgahlardan aldığı ücretle daha fazlasını kazanıyor. Tezgahlardan 2.5 milyar lira toplayacaklar. Bu durumda 840 milyar kazanacaklar. Aldığımız bu kararla birilerine büyük rant sağlıyoruz" dedi. Yapılan oylama sonucu, pazaryerinin kiraya verilmesi kabul edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-bin-konut-kurtuldu_6918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!