Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Havalimanı Gazitepe’ye

1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın 15 Haziran’da Topbaş tarafından onaylanması üzerine İBB Şehir İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü, plana ilişkin özet rapor hazırladı. Raporda, İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan 3. köprü projesinin kentin kuzeyindeki ormanlık alandan geçeceğinin kesinleşmesi göz ardı

Cumhuriyet Gazetesi
3. Havalimanı Gazitepe’ye

1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, İBB Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. Plana ilişkin raporda, İstanbul’un 2023 nüfusu 16 milyon olarak belirlenirken 3. Havalimanı’nın Silivri’nin Gazitepe mevkiine inşa edileceği kesinleşti. İstanbul’un kuzeyindeki orman alanlarını yok edecek olan 3. köprü projesi ise raporda yok sayıldı.

1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın 15 Haziran’da Topbaş tarafından onaylanması üzerine İBB Şehir İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Müdürlüğü, plana ilişkin özet rapor hazırladı. Raporda, İstanbul Boğazı’na yapılması planlanan 3. köprü projesinin kentin kuzeyindeki ormanlık alandan geçeceğinin kesinleşmesi göz ardı edilerek “Plan, kentin kuzeyindeki ormanlara, su kaynaklarına ve boğaza karşı önemli bir tehdit oluşturan kuzeye eğilim gösteren büyümenin de önüne geçilmesini hedefliyor” denildi.

Kentsel ve kırsal alan

Haydarpaşa Limanı’nın da dönüştürüleceği kaydedilen raporda, limana ilişkin nasıl bir dönüşüm öngörüldüğü ise açıklanmadı. Raporda, Ambarlı ve Pendik Limanları’nın korunacağı, Tekirdağ-Marmara Ereğlisi Limanları’na entegre edilecek yeni liman alanı olarak da Gümüşyaka-Çanta sınırının belirlendiği ifade edildi. Çorlu’ya yapılması planlanan 3. havalimanının ise Silivri Gazitepe’ye inşa edilmesi kararlaştırıldı. Su toplama havzaları ile tarım arazilerinin yoğunluklu olarak yer aldığı Silivri-Büyükçekmece Gölü aksında Kayabaşı ve Ispartakule ile Anadolu Yakası’ndaki Maltepe, Orhanlı, Şile ve Ağva bölgelerinin ise kentsel ve kırsal yerleşim alanlarının gelişme bölgeleri olarak belirlenmesi dikkat çekti.

Rapora göre Silivri, Kıraç, Yakuplu, Gaziosmanpaşa, Maslak, Bostancı ve Maltepe’deki küçük sanayi siteleri de Hadımköy’de yapılacak olan Akpınar Sanayi Sitesi’ne taşınacak.

Tersane gelişim alanı

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nin ise işlevinin azaltılacağı kaydedilen raporda, Pendik-Güzelyalı Bölgesi’ndeki “Tersane gelişim alanına” yat ve gezinti teknelerinin üretimi ve satışının yapılacağı tesisler inşa edilecek.

Harem Otogarı’nın atıl duruma geldiği gerekçesiyle kaldırılacağı da belirtilen raporda, TEM Otoyolu üzerinde Silivri, Selimpaşa, Bahçeşehir, Arıcılar, Kavacık, Ataşehir ve Kurtköy’de “cep otogarları” oluşturulacağı ifade edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-havalimani-gazitepeye_70649.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!