Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘3. Köprü Kimin Projesi?’

Türkiye’nin 4 önemli çevre örgütü TEMA, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) ile Doğa Derneği tarafından İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili hazırlanan ortak açıklamada, “3. köprü daha fazla karbon emisyonu, daha fazla ormansızlaşma, daha fazla kuraklık ve daha fazla sel, daha

Cumhuriyet Gazetesi
‘3. Köprü Kimin Projesi?’

Türkiye’nin 4 önemli çevre örgütü TEMA, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) ile Doğa Derneği tarafından İstanbul’a yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili hazırlanan ortak açıklamada, “3. köprü daha fazla karbon emisyonu, daha fazla ormansızlaşma, daha fazla kuraklık ve daha fazla sel, daha az temiz içme suyu anlamına geliyor” denildi.

4 çevre derneğinin ortak basın toplantısında konuşan Doğa Derneği Başkarnı Dr. Güven Eken, Türkiye’nin sulak alanlarının yarısından fazlasının yok edildiğini, 3 yılda derelerin tüm haklarının satıldığını, nükleer santral ihalesinin gündemde olduğunu anımsatarak, “Böyle bir tablodan hepimiz sorumluyuz. Ancak bir kişi var ki o daha da sorumlu. O kişi Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’dur. Bakan, DSİ Genel Müdürü olduğu dönemi de katarsanız son 5 yıldaki uygulamaları ile ‘çevrenin seri katili’ olmuştur” dedi.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Deniz Ataç, 1. ve 2. köprüden iftiharla bahsedenlerin 3. köprüye neden ihtiyaç duydukları sorusuna yanıt vermesini isteyerek, “2. köprü yapıldığında sadece Anadolu Yakası’ndan TEM Otoyolu çevresinde 11.850 hektar alan orman dışına çıkarıldı. 461 hektar orman tahrip edildi. 3.500 orman suçu işlendi” diye konuştu.

‘3. köprü, 4. köprüyü de getirir’

TÜRÇEK Başkanı Doç. Dr. Barbaros Gönençgil, 3. köprünün 4. köprü ihtiyacını ortaya çıkaracağını vurgulayarak böyle bir projenin ÇED sürecine tabi tutulmamasını da eleştirdi. Gönençgil, 3. köprünün İstabul’da üretilmiş bir proje olmadığını ifade ederek “Projenin sahibi ortaya çıksın” dedi. WWF Türkiye Doğa Koruma Müdürü Sedat Kalem de 3. köprünün sera gazı emisyonlarını arttıracağını söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-kimin-projesi_73243.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!