Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Nereye Yapılacak?

3. Köprü Nereye Yapılacak?

Referans Gazetesi/Yiğit BULUT
3. Köprü Nereye Yapılacak?

ayrimenkul yatırımcılarının kararlarını etkilemesi açısından son derece önemli olan üçüncü köprünün nereye yapılacağına ilişkin olarak özellikle üç bölgenin ön plana çıktığı dikkati çekiyor.

Son günlerde yatırımı “arazi”de görenlerin en çok peşinden koştuğu konu. Detayları daha önce başka bir yayında paylaşmama rağmen özellikle son bir hafta içinde piyasada konu hakkında ortaya atılan iddialar ve bu iddialardan yatırımcıların etkilenmesi, beni yeniden tartışmanın içine çekti.

Peki köprü nereye yapılacak?
Yetkililer arsa spekülatörlerinin önünü kesmek için detayları sır gibi saklıyorlar, haklılar da! (Umarım kendi yakınlarından ve çevrelerinden de aynı derecede titiz şekilde saklıyorlardır).

Benim edindiğim bilgiler ve özellikle Başbakan’ın “kuzeyde olacak” açıklamasından sonra hızlanan faaliyet noktalarının analizi, finale üç güzergahın kaldığını düşündürüyor. Bunları, tamamen benim görüşlerim olmakla birlikte, şu şekilde sıralamam mümkün;

1- Çubuklu-Yeniköy

2- Beykoz-Kireçburnu

3- Yuşatepesi-Rumelikavağı

Peki bu güzergahların güçlü aday olduğunu düşündüren veriler var mı?

Bölgeler hareketlendi
Bana göre “var”, neler derseniz, yapılan açıklamalar haricinde “arazide gördüğüm” değişiklikleri kısaca aktarmak istiyorum.

1- Beykoz ve Sarıyer taraflarında “tapuları kontrol etmeye” resmi makamlara başvuranlarda, ve özellikle “arsa alma derdine düşenlerin” sayısında artış olduğu bölgedeki yetkililer ve emlakçılar tarafından dile getiriliyor.

2- Sarıyer bölgesinde, daha net noktasıyla ifade etmek gerekirse; “Kireçburnu-Tarabya” arasında sön dönemde yaptığım bir gözlem var; Tarabya yokuşundan aşağı inerken sağ tarafta 20 yıldır içine girilmeyen, hiç dokunulmayan bir orman bölgesi var. Son iki ay içinde o ormanın içine çok sayıda işçinin kalacağı baraka ve bir inşaat şirketinin merkezi olacağı söylenen bir kulübe yapıldı. O ormana bunların inşa edilmesine “kim, nasıl” izin verdi o ayrı bir soru olmakla birlikte, inşaat hakkında yaptığım soruşturmada şu sonuca ulaştım; bu bölgede yani yolun Maslak’tan gelip Tarabya ve Sarıyer’e ayrıldığı noktada “alt geçitlerin de olduğu bir kavşak ve birçok yeni yol” yapılacakmış. Burada çalışacak işçiler de buralarda kalacakmış. Peki bu hangi yol?

3- Maslak’tan TEM sapağına doğru giderken 3. Ordu’ya gelmeden sağ tarafta boş bir alan var. Şimdi orada yeni bir kavşağın temelleri atılıyor ve 3. Ordu önündeki yol kenarında bulunan ağaçlar kesildi. Bazıları bu kavşağın Maslak’ın arka tarafında yapılan büyük projeleri anayola bağlayacağını söyleseler de, Sarıyer tarafından gelecek bir 3. köprü çıkışını bağlamak amaçlı da olabilir.

Sonuç: Değerli dostlar, bu yazıyı, “yatırım” yapma notasında karar alacaksanız, piyasada ortaya atılan dedikodulardan etkilenmemeniz için sizlere aktardım ve kendi görüşlerimi de özellikle katarak herkesin bazı ipuçlarından belli çıkarımlara varabileceğini de gösterdim.

Bu noktada konu ile ilgili resmi makamlara seslenmek istiyorum; Tarabya’daki ormanlık alan hangi şirkete ve hangi kanuni yetki ile tahsis edildi? 3. Ordu’nun önündeki ağaçlar neden kesildi? Sarıyer ve Beykoz bölgesindeki orman ihlalleri için ne gibi tedbirler alınıyor?

Not: Beykoz bölgesinde viyadükün bittiği noktada yapılan tüneller sayesinde o bölge de “ulaşılır” hale geldi. Bu tüneller hangi amaçla yapıldı anlamak güç olmakla birlikte, bu bölgede hazine arazilerinin özellikle Polonezköy yolundaki ormanlık alanın korunmadığını düşünüyorum. Yetkililer “Hayır, biz bu bölgeleri çok iyi koruyoruz” diyorlarsa, bize de anlatsınlar, biz de sizlere aktaralım.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-nereye-yapilacak_40818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!