Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Olmasın Diyen mi Var?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "3. köprü yapılmasın" demenin İstanbul’a haksızlık olacağını söyledi. Yıldırım belli ki bu konularda yazılıp çizilenleri hiç okumamış. İtirazların "üçüncü köprü olmasın" diye yapıldığını zannediyor.

Hürriyet Gazetesi/Mehmet Y. YILMAZlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "3. köprü yapılmasın" demenin İstanbul’a haksızlık olacağını söyledi. Yıldırım belli ki bu konularda yazılıp çizilenleri hiç okumamış. İtirazların "üçüncü köprü olmasın" diye yapıldığını zannediyor.

Hayır, böyle bir şey yok. Bu kadar büyük bir kentte, Boğaz geçişinin sadece iki köprü ile idare edilemeyeceğini herkes biliyor. Problem, yapılacak köprünün sorunun çözümüne ne kadar hizmet edeceği ile ilgili.

Ve elbette kentin doğal ve tarihi yapısının bu iş yapılırken bozulmamasına gayret etmek de bir başka sorun.

Başbakan ve Ulaştırma Bakanı, üçüncü köprünün, Boğaz’ın en kuzeyinden geçmesinde ve "transit trafiğe hizmet etmesinde" ısrarlılar. Böyle bir köprünün İstanbul’un trafik sorununu çözemeyeceğini anlamak için köprülerden geçen araç sayılarına bakmak yeterli. Köprülerden geçen transit trafik, toplam trafiğin yüzde 2’si kadar bile değil. Başbakan da, Bakan da bu bilgilere benden daha kolay ulaşabilirler.

Bakan, 3. köprü ve bağlantı yollarının kentin son ormanlık alanı ile su toplama havzalarını tahrip etmesine izin vermeyeceğini söylüyor. O yollar sanki başka bir yerde yapılıp, helikopterle getirilip yerlerine konulacak!

Bugünlük şunu söyleyeyim: İstanbul’a 3. köprü yapılmasın demiyorum. Ama yapılacak köprünün, kent içi ulaşımı rahatlatabilmesinin şartları da yerine getirilmeli. Üzerinde metro geçişi olan bir köprü olmalı. Kentte mevcut olan ve halen yapımı süren ulaşım sistemlerine bağlanabiliyor olmalı.

Tartıştığımız konu budur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-olmasin-diyen-mi-var_57537.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!