Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

3. Köprü Tarabya'dan Beykoz'a

Karayolları Genel Müdürlüğü teknik ekipleri, İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprü için en uygun güzergah olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. Ekipler; kentin gelişimi, trafik yoğunluğu, çevre ve arazi durumunu göz önünde bulundurarak üçüncü köprü için en uygun güzergâh olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. Teknik ekipler yaptıkları çalışmayı,

Sabah Gazetesi
3. Köprü Tarabya'dan Beykoz'a

Karayolları Genel Müdürlüğü teknik ekipleri, İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprü için en uygun güzergah olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. Sabah, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'a yapılacak üçüncü boğaz köprüsüne ilişkin sır gibi saklanan güzergâh çalışmasına ulaştı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün teknik ekipleri, aylardır sürdürülen çalışmalarda farklı güzergâh seçenekleri üzerinde durdu. Öncelikle, var olan iki köprünün ortasına denk gelen bir nokta arandı. Güzergâh bulundu. Ancak teknik, idari ve fiziki yönden sınırlayıcı unsurların öne çıkması üzerine bu güzergâh elendi.

Karayolları Genel Müdürlüğü teknik ekipleri, bunun üzerine her iki köprünün kuzeyine düşen bölgelere odaklanmaya başladı. Ekipler; kentin gelişimi, trafik yoğunluğu, çevre ve arazi durumunu göz önünde bulundurarak üçüncü köprü için en uygun güzergâh olarak Tarabya-Beykoz'u belirledi. Teknik ekipler yaptıkları çalışmayı, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne iletti. Ulaştırma Bakanlığı, üçüncü köprüyü yap-işlet-devret modeliyle inşa etmeyi düşünüyor.

Tren de geçecek

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprüde yeni bir konsepti yaşama geçirmeyi hedefliyor. Yeni köprü, karayolu araçlarının yanı sıra trenlerin de geçeceği biçimde inşa edilecek. Bunun için iki formül öne çıkıyor. Birinci formüle göre köprü iki katlı olacak. Köprünün bir katından trenler, diğer katından da lastik tekerlekli kara araçları geçecek. İkinci formülde köprü tek kattan oluşacak. Köprünün, iki yanından arabalar, ortasından tren geçecek.

Son söz Başbakan'a ait

Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, Tarabya-Beykoz güzergâhını büyük ölçüde benimsediği öğrenildi. Yetkililer güzergâhların Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulduğunu söyledi. Yetkililer, Erdoğan'ın güzergâhı belirleyeceğini vurgulayarak, "Başbakanımız, sunulan güzergâhlar içinde bir seçim yapacak. Köprünün inşa edileceği güzergâhı belirleyecek" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-kopru-tarabyadan-beykoza_63452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!