Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Aydın Bey'in Hilton Baskısı

3 Milyar Dolarlık Hilton Dilekçesi

Aydın Doğan, 255 milyon dolara aldığı Hilton Oteli'nin arsasına 3 milyar dolarlık dev bir inşaat yapmak için belediyeden resmi talepte bulundu.

Sabah Gazetesi/Sevilay Yükselir
3 Milyar Dolarlık Hilton Dilekçesi

005'te Emekli Sandığı'nın mülkiyetindeki Hilton Oteli arazisini 255 milyon dolara satın alan Doğan Grubu, arazide emsali 0.7 kattan 2.7 kata çıkaran plan değişikliği talebi ile '1 koyup 10 alma' operasyonu başlattı Doğan'ın kazanç operasyonuyla 255 milyon dolara satın alınan arazi gruba 3 milyar dolarlık potansiyel gelir sağlayacak. Şişli Belediyesi 2.5 katlık emsale izin verirken, son onayı Büyükşehir Belediyesi verecek.

Hilton arazisi üzerindeki kapalı inşaat alanını 43 bin 666 metrekareden 233 bin metrekareye çıkarmak için Şişli Belediyesi'ne plan değişikliği başvurusunda bulunan Aydın Doğan'ın şirketi Ortadoğu Otomotiv, 2.5-3 milyar dolarlık arsa rantı operasyonu sürecini başlattı.

Eğer bu plan değişikliği ihaleden önce yapılsaydı milyarlarca dolar Doğan yerine, 10 milyon sigortalısı olan Emekli Sandığı'nın kasasına girecekti. Aydın Doğan'a ait Ortadoğu Otomotiv Ağustos 2005'te 63 bin 277 metrekarelik araziyi Özelleştirme İdaresi'nin ihalesinden satın aldı.

İhaleye çıkıldığında 43 bin 666 metrekarelik inşaat yapılabilir alan ile 0,7'lik emsale sahip olan arazi için Aydın Doğan'a ait Ortadoğu Otomotiv, aradan bir yıl geçmeden 25 Ağustos 2006'da plan tadilatı için Şişli Belediyesi'ne başvurdu.

Doğan Grubu söz konusu arazi için emsalin 2,7 olarak belirlenmesini istedi. Şişli Belediyesi ise emsali sadece yer üstü için 2,5 olarak tespit ederek büyükşehir belediyesine gönderdi. Böylelikle Aydın Doğan'ın satın alırken 43 bin 666 metrekare olan kapalı inşaat alanı bir anda 238 bin metrekareye çıkıverdi. Şişli Belediyesi yer altında kalan yaklaşık 80 bin metrekarelik alanı, emsali sadece yer üstü için belirleyerek inşaat alanına eklemiş oldu.

Doğan'a ait Ortadoğu Otomotiv, Ağustos 2006'daki başvurusunda emsalin artırılması ve otelmotel alanı olarak satılan arazinin, 'Turizm-Konut- Ticaret' alanına çevrilmesini talep etti. Şirket, başvuru dilekçesinde isteklerine gerekçe olarak şu noktaları gösterdi: "Günümüzde parsel içerisindeki tüm yapılaşmanın 0,70 emsale denk geldiği, bunun da şehrin, çevrenin ve komşu parsellerin elde ettiği haklar ve şehrin gelişimi dinamiğine aykırı ve yetersiz olduğu açıkçı görülmektedir."

Rezidans da Yapabilecek

Şirket bir anda mevcut inşaat alanını 189 bin metrekare birden artırırken, belediyeden de şu isteklerde bulundu:

* Tüm parsel alanımızın turizm, konut ve bu fonksiyonlara hizmet edecet ticaret, alışveriş hizmet alanları yapılacak şekilde imar planı lejantı ile tanımlanması. (Söz konusu arazi ihaleye çıkarken planda 'otel-motel' alanı olarak gözüküyordu.)

* Parsel üzerinde mevcut kütlede dahil edilecek şekilde tüm parsel alanının yapılaşma şartlarının 2.7 emsal şeklinde düzenlenmesi. İşte bu talepler ile Şişli Belediyesi'ne giden şirketin istekleri 9 Şubat 2007 tarihindeki Şişli Belediye Meclisi'nde ele alındı. Burada Doğan Grubu'nun talepleri yerine getirilerek bölge turizm, konut ve ticaret alan olarak tescil edildi, emsali de 2.5 olarak belirlendi.

Emsali 2 Kat Birden Arttı
2005'te gerçekleştirilen ihalede 63 bin 277 metrekare olarak gözüken Hilton Oteli arazisinin emsali 0,7 olarak belirlenmişti. Bu hesaba göre bölgede 43 bin 666 metrekarelik kapalı inşaat alanına izin vardı. Ortadoğu Otomotiv Hilton'a 255 milyon dolar verirken, metrekaresini 5 bin 840 dolardan satın almış oluyordu. Ancak emsalin 2.5'e çekilmesi ve bu emsalin sadece yer üstü baz alınarak belirlenmesi nedeniyle şu anda bölgeye yapılacak inşaatın alanın metrekare fiyatı bin 70 dolara indi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/3-milyar-dolarlik-hilton-dilekcesi_52932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!