Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

300 Katlı Yapı

YAPI Dergisi’nin kasım ayında 300’üncü sayısı yayınlandı. Mimarlık-Tasarım-Kültür-Sanat dergisi YAPI, 33 yıldır çıkıyor.

Hurriyet Gazetesi/Doğan Hızlanb>YAPI Dergisi’nin kasım ayında 300’üncü sayısı yayınlandı. Mimarlık-Tasarım-Kültür-Sanat dergisi YAPI, 33 yıldır çıkıyor.

Edebiyat, sanat/edebiyat dergilerinin uzun yayın yaşamına okur olarak alışığız. Varlık (74), Milliyet Sanat (35), Hürriyet Gösteri (26), bunlara örnek gösterilebilir.

YAPI gibi bir derginin 33 yıldır yayınlanması, önemli, kutlanması şart olan bir başarı.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Doğan Hasol. Yazı kurulu da Doğan Hasol - Prof. Dr. Bülent Özer’den oluşuyor. Mesut Kaya’nın hazırladığı YAPI ile 33 Yıllık Yolculuk’ta Doğan Hasol, derginin yayın hayatına başladığı günleri ve geçmişten bugüne kadar yaptıklarını rakamlarla anımsatıyor:

"Dergiyi çıkardığımız günlere, 1973 yılına, o günlerin dünya ve Türkiye ortamına değinmek istiyorum. O tarihte, bugün sahip olduğumuz nimetlerden birçoğu yoktu.

YAPI, ’kimliğinden ve ilkelerinden ödün vermeden’ 300. sayıya ulaştı.

Bu kesintisiz yolculuğun öneminin daha iyi kavranabilmesi için sayısal verilerden yardım alalım...

YAPI’nın doğmasını ve yaşamasını sağlayan çok sayıda aktör işin içindeydi. Bu 33 yıllık süre içinde 129.407.000 sayfa ile 1.475.000 adet YAPI dergisi okurlarının karşısına çıktı.

Bu sayfaların oluşmasında 1093 (167’si yabancı) farklı ismin 2414 makalesi, yazısı, 221’i yerli, 183’ü yabancı 404 mimarın (ya da mimarlık grubunun) 399’u Türkiye’de, 263’ü yurtdışında olmak üzere toplam 662 yapısı yer aldı.

Mimari olaylar, gelişmeler, ürünler 7518 haberle okurlara iletildi. Bütün bunlar 22.146 fotoğraf ve 9673 çizimin eşliğinde sunuldu. 300 sayı boyunca, 684 firma, 6530 ilanla dergiye katkı sağladılar."

Ben bu derginin bir okuruyum. Sadece tasarım, mimarlık haberleri, yenilikleri izleme açısından yeğlemiyorum bu dergiyi, mimari eserlerin varlığının o kente getirdiklerini, yüzyılın büyük aşaması tasarımın nerelere kadar gittiğini bu dergiden öğreniyorum.

Artık yaşadığımız kentin durumunu, mimarlıkla ilgili gelişmeleri, eksiklikleri, böyle yayın organları sayesinde fark ediyoruz.

Doğan Hasol açıklamasında dergiyi yenilemekte de cesur davrandıklarını belirtiyor.

Dergide yer alan, YAPI 300 başlıklı toplantıda, derginin geleceğine dair düşünceler tartışıldı, bu yazıda hem derginin niteliği hem de yenilikleri konuşuluyor. Bana kalırsa bu toplantıda konuşulanlar sadece dergi üzerinde odaklanmıyor, bu tür yayıncılığın boyutlarına da değiniliyor.


YAPI’ya uzun bir yayın ömrü diliyorum. Nice 300’lere.

http://www.yapi.com.tr/haberler/300-katli-yapi_49522.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!