Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

330 Dev Fabrikaya Mera Şoku

Sanayici 'fabrikaları söküp taşıyalım mı' diye isyan etti. Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Tarım Bakanlığı’nın Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’yi mera statüsünden çıkarmak için 3 köyü yine imar etmeleri talebinde bulunduğunu dile getirdi.

yapi.com.tr
330 Dev Fabrikaya Mera Şoku

Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) 1999 yılında devletten satın alıp içerisine 330 sanayi fabrikası kurduğu ASO 2'nci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) aradan geçen 18 yıl sonra mera şokuyla karşı karşıya kaldı. Sözcü'de yer alan habere göre olay, bazı sanayi şirketlerinin bankalardan kredi almak için fabrikalarını ipotek vermek istemesiyle ortaya çıktı. ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Tarım Bakanlığı'nın OSB'yi meradan çıkarmak için karşılığında 3 köyü yeniden imar etmeleri talebinde bulunduğunu bildirdi. Sanayiciler, ‘Fabrikaları söküp yerine inek mi bağlamamız gerekiyor?” eleştirisinde bulundu.

Sattılar, sonra mera dediler
ASO 2'nci Organize Sanayi Bölgesi'nde yaşanan mera şokunu ASO Başkanı Özdebir gündeme getirdi. Yaşanan sıkıntıyı Afyon'da düzenlenen ASO Meslek Komiteleri ortak toplantısında anlatan Nurettin Özdebir, devletin resmi kayıtlarında oluşan aksaklıklar yüzünden, yıllardır ileri teknolojiyle sanayi üretimi yapan çok sayıda fabrikanın şimdi zor duruma düştüğünü bildirdi.

Özdebir, bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette trajikomik mera şokunun detaylarını şöyle anlattı: “ASO olarak sanayicilerimizin daha uygun ortamlarda üretim yapmalarını sağlamak için modern organize sanayi bölgeleri kurup yatırımcılarımıza tahsis ediyoruz. İkinci OSB'yi kurmak için 1999'da Hazine'den parası karşılığında arsa satın aldık. Arsanın meraya gelen kısımları yasaya uygun olarak ot paraları ödenip mera vasfı dışına çıkarıldı. Sonra imar planlarımız onaylandı, yatırımcılarımıza arsaları tahsis ettik. Sanayicilerimiz de OSB içindeki kendi arsalarının üzerine 330 civarında fabrika kurup çalıştırmaya başladı. Fabrika arsaları alındı, satıldı, ipotek gösterildi, sorun olmadı. Ancak yıllar sonra bir sanayicimiz kredi için fabrikasını bankaya ipotek vermek isteyince Tarım Bakanlığı engeliyle karşılaştı. Bakanlık, fabrika arsasının mera olduğunu bankaya bildirmiş. Öğrendik ki; 2014 yılında devlet parsel kayıtlarını dijital ortama geçirirken, bize satılan arsanın büyük kısmı tapuya yeniden mera olarak yazılmış. Teknik ve idari bir hata olmasına rağmen şu ana kadar bir türlü sorunu çözüp sanayicilerimizin önüne çıkarılan engeli kaldıramadık.”

"3 köy yaparsanız çözersiniz"
Başkan Özdebir, Tarım Bakanlığı ile çok sayıda görüşme yaptıklarını, teknik hatayı düzeltmek için dava dahi açtıklarını, ancak bir türlü çözüme ulaşamadıklarını söyledi. Aksine Tarım Bakanlığı'ndan çözüm için ilginç bir teklif aldıklarını belirten Özdebir, “Bakanlık sorunun çözümü için bizden okulu, camisi ve evleriyle 3 köy yapmamızı istedi. Bunu yaparsak mera kalkacakmış. Ancak OSB'nin 3 köy kuracak böyle bir parası yok. Üstelik sorun bizden kaynaklanmıyor” dedi. Sıkıntıları değerlendiren bazı sanayiciler, “Devletin hatası yüzünden üretim yapamaz hale geldik. Ne yapalım, fabrikaları durdurup sanayi arsası üzerinde inek mi besleyelim?” eleştirisinde bulundu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/330-dev-fabrikaya-mera-soku_166587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!