Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

340 Yıl Önce 'Uygar'dı, Şimdi Çöplüğü Andırıyor

İşporta tezgahlarının işgali sonucu kimliğini yitiren Eminönü Meydanı, başta Yeni Cami ve Mısır Çarşısı olmak üzere Osmanlı mimarisinin birçok önem

Akşamb>İşporta tezgahlarının işgali sonucu kimliğini yitiren Eminönü Meydanı, başta Yeni Cami ve Mısır Çarşısı olmak üzere Osmanlı mimarisinin birçok önemli yapısını barındırıyor.

Sanat tarihçileri tarafından İstanbul liman panoramasının temel unsuru sayılan caminin inşasının 1598 yılında başladığı ancak 63 yıllık bir gecikmeden sonra Turhan Hatice Sultan'ın desteğiyle tamamlandığı biliniyor.

Aslında bir yapılar topluluğu olarak inşa edilen Yeni Cami Külliyesi'nden geriye bugün yapıya bitişik Hünkar Kasrı ve türbeler dışında, İstanbul'un bir başka simgesi olan Mısır Çarşı da ulaşmış. Caminin arastası olarak inşa edilen ve 340 yıldır kullanılan bu kompleks çarşı şimdi dışarıdaki işporta tezgahlarıyla tam bir tezat oluşturuyor. Çünkü dini ve sivil yapılarıyla 340 yıl önce uygar bir alan olan Eminönü Meydanı, şimdi bir çöplüğün içinde o geçmişi arıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/340-yil-once-uygardi-simdi-coplugu-andiriyor_10637.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!