Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

37 Beldeye Umut Işığı

Danıştay'ın geçtiğimiz günlerde aldığı kararla nüfusu 2 binin altına düşen beldeler kapatılmaktan kurtulup 29 Mart seçimlerine girmeye hak kazanırken, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimini 1 Ocak olarak açıklaması, Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde kalan belde (ilk kademe) belediyelerini de harekete geçirdi.

Yeni Asır Gazetesi
37 Beldeye Umut Işığı

Danıştay'ın geçtiğimiz günlerde aldığı kararla nüfusu 2 binin altına düşen beldeler kapatılmaktan kurtulup 29 Mart seçimlerine girmeye hak kazanırken, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçim takvimini 1 Ocak olarak açıklaması, Büyükşehir Belediyeleri sınırları içinde kalan belde (ilk kademe) belediyelerini de harekete geçirdi. Beldeleri kapatan 5 bin 747 sayılı yasanın hukuken uygulanabilmesi için seçim takviminin başlama tarihinden 1 yıl önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirten 37'si İzmir'de olmak üzere Türkiye çapındaki 147 belde, sözkonusu yasanın 22 Mart 2008'de yürürlüğe girdiğine dikkat çekerek Danıştay 8'inci Dairesi'ne dava açtı. Belde belediyeleri, geçtiğimiz 31 Aralık'ta açtıkları davayla birlikte Anayasa'nın seçimleri düzenleyen 67'inci maddesinin de, "Seçim kanunlarında yapılan değişikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz" dediğini belirterek, YSK'ya da itiraz dilekçesi verdi. CHP Grup Başkanvekili Süha Okay, Büyükşehir Belediyesi sınırlarında kalan belde  belediyelerinin seçime girmesi gerektiğini belirtirken Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar, "Hukukun üstünlüğü bizim için de geçerli. Kapatılmamız, nüfusu 2 binin altındaki beldeler kurtulduğu için eşitlik ilkesine aykırı. Biz 29 Mart'taki yerel seçimlere belediye statüsüyle girmek istiyoruz" dedi. 

67'nci madde

Büyükşehir sınırları dışında kalan nüfusu 2 binin altındaki beldelerin Danıştay'ın kararıyla kurtulmasından sonra harekete geçen Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki belde belediyeleri, mücadele başlattı. YSK'nın seçim takvimini 1 Ocak 2009 olarak açıklaması üzerine harekete geçen ülke çapındaki 147 belde belediyesi, Anayasa'nın seçimleri düzenleyen 67'inci maddesini gerekçe göstererek geçtiğimiz 31 Aralık günü Danıştay 8'inci Dairesi'ne dava açtı. Anayasa'nın 67'inci maddesinin son fıkrasının "Seçim kanunlarında yapılan değişikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz" dediğini belirten belde belediye başkanları, 5 bin 747 sayılı kapatma yasasının 28 Mart 2008'de yürürlüğe girdiğini ve 1 yıllık sürenin dolmadığını belirterek büyük haksızlık yapıldığını öne sürdü. Anayasa'nın 67'inci maddesine göre kapatılmamaları gerektiğini belirten belde başkanları, YSK'ya da itiraz dilekçesi verdi. İlk kademe belediyeleri şimdi, büyükşehir sınırları dışında kalan 862 belde belediyesine tanınan seçime katılma hakkının kendilerine de verilmesini bekliyor. İlk kademe belediyelerinin itiraz dilekçesi YSK'nın bu hafta Cumartesi günü yapılacak toplantısında ele alınacak. Kapatılacak 147 ilk kademe belediyesinin 37'si İzmir'de bulunuyor.

CHP devrede

Büyükşehir sınırları içindeki belde belediyelerinin hukuken 29 Mart seçimlerine katılması gerektiğini belirten CHP Grup Başkan vekili Hakkı Süha Okay, "Anayasanın 67. maddesinin son fıkrası çok açık. Seçim takvimi 1 Ocak'ta başladığına göre 1 Ocak'tan önceki 1 yıl içinde yapılan değişiklikler bu seçimde uygulanamaz. Bu Anayasa'nın getirdiği bir hüküm" diye konuştu. YSK'nın belediyelerin seçime girmesi yönünde bir karar vereceğini umduğunu kaydeden Okay, ilk kademe belediyelerinin kapatılma kararının bu seçimde uygulanamayacağını, YSK'nın seçim takviminin başlangıcını 1 Ocak olarak açıklamasının da bunun göstergesi olduğunu savundu.

Çelişki var

Kapatılacak ilk kademe belediyeleri arasında yer alan Seyrek Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Nurgül Uçar da, YSK'dan çıkacak karardan umutlu olduklarını söyledi. Beldelerin kapatılmasını öngören yasanın 22 Mart 2008 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Uçar, "YSK seçim sürecinin 1 Ocak'ta başladığını duyuruyor. Ama diğer taraftan 29 Mart'ı başlangıç sayarak ilk kademe belediyelerinin seçime girememesi için gereken 1 yıllık sürenin sağlandığını belirtiyor. Eğer seçim süreci YSK'nın ilan ettiği gibi 1 Ocak'ta başlıyorsa bu kanun bu seçimde uygulanamaz. Bu çok açık. Biz gerekli itirazı yapmak için seçim takviminin başlangı tarihinin açıklanmasını bekliyorduk. YSK da bunun 1 Ocak olduğunu açıkladı" dedi.

Kapatma kararının mevcut kanunlara göre ancak 29 Mart seçimlerinden sonra uygulanabileceğini öne süren Uçar, nüfusu 2 binin altında kalan 862 belde belediyesinden sonra 147 ilk kademe belediyesinin de seçime girmesi durumunda bir hukuk zaferine imza atacaklarını ifade etti. Hükümetin kapatılacak beldelerde yaşayan vatandaşların fikrini almadan bu kanunu çıkardığını iddia eden Uçar, şöyle konuştu: "Danıştay ve YSK'nın verdiği kararlar bizlere Türkiye'nin hala bir hukuk devleti olduğunu hatırlattı."

İzmir'de 29 Mart seçimlerinden itibaren kapatılıp en yakın ilçe belediyesine bağlanması kararlaştırılan belde (ilk kademe) belediyeleri şöyle:

Helvacı
Bağarası
Gevrekköy
Yeni Foça
Armutlu
Bağyurdu
Ören
Ulucak
Yukarı Kızılca
Değirmendere
Görece
Oğlananası
Özdere
Tekeli
Gümüldür
Asarlık
Emiralem
Harmandalı
Koyundere
Maltepe
Seyrek
Türkelli
Ulukent
Ürkmez
Payamlı
Ayrancılar
Çaybaşı
Karakuyu
Pancar
Subaşı
Yazıbaşı
Canlı
Çırpı
Yelki
Sarnıç
Kaynaklar
Sasalı

http://www.yapi.com.tr/haberler/37-beldeye-umut-isigi-_65606.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!