Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

370 Milyon Dolar Yatırıyoruz Yenişehir Cam Merkezi Olacak

Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, 45 milyon dolarlık yeni bir tesis açılışı yaptıkları Yenişehir’i "cam merkezi" yapacaklarını açıkladı. Bu bölgeye cam ambalajın yanı sıra düzcam tesisleri de kuracaklarını belirten Yenigün, bunun için 370 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

Hürriyet Gazetesi
370 Milyon Dolar Yatırıyoruz Yenişehir Cam Merkezi Olacak

işecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, 45 milyon dolarlık yeni bir tesis açılışı yaptıkları Yenişehir’i "cam merkezi" yapacaklarını açıkladı. Bu bölgeye cam ambalajın yanı sıra düzcam tesisleri de kuracaklarını belirten Yenigün, bunun için 370 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

ŞİŞECAM Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, 45 milyon yatırımla yeni bir tesis açılışı yaptıkları Yenişehir’i "cam merkezi" yapacaklarını açıkladı. Bunun için 370 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Yenigün, "Anadolu Cam, 2008 yılına kadar büyümesini Yenişehir’de sürdürecek. Yeni fırınların devreye alınması ile bölgedeki cam ambalaj üretimi yıllık 360 bin ton düzeyine ulaşacak" dedi.

MAKUS TALİH YENİLECEK:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Şişecam Yenişehir Fabrikası’nın açılışında konuşan Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Teoman Yenigün, bu yöreye cam ambalajın yanı sıra düzcam tesisleri dahil toplam 370 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirtti. "Osmanlı’ya başkentlik yapmış, ama aradan geçen uzun yıllarda çok ciddi yatırımlara bir türlü kavuşamamış bu şirin ilçemizin sanayileşmedeki ’makus talihi’ böylelikle yenilecek" diyen Yenigün, şöyle konuştu: "Bu yörede 2005 yılında başlatılan ve 1’inci fırını ile işletmeye alınan cam ambalaj yatırımının planlanan diğer iki fırını tamamlandığında toplam 120 milyon dolar ve yan arazide bacaları görülen Düzcam Grubu’muza ait 5’inci ve 6’ncı düzcam hatları ile kaplamalı camlar tesisleri tamamlandığında toplam 250 milyon dolar harcama gerçekleştirilecek. Ve 2008 yılında Yenişehir toplam 370 milyon dolarlık yatırım yapılan bir ’cam merkezi’ olacak. Ülkemizin sanayileşmede de adı ön sıralarda yazılacak yerlerinden biri konumuna gelecek."

MADEN SUYU ETKİLİ OLDU:

Maden suyu üretiminin yoğun olarak bu bölgede yapılmasının Yenişehir’in üretim merkezi olarak seçilmesinde etkili olduğunu dile getiren Yenigün, "Taleplere daha da iyi cevap verebilmek için bu tesiste birbiri peşi sıra devreye girecek iki dev fırın yatırımının daha planlaması yapılıyor" dedi. Cam ambalajın tarımsal ürünlere işlenme imkanı yaratarak ’katma değer’ artırıcı etkisi kadar, dolumculara sağladığı imkanlar da ’dolaylı ihracat’ yarattığını da vurgulayan Yenigün, bu yatırımların doğrudan ve dolaylı istihdam anlamına geldiğini de dile getirdi. Yenigün, özellikle yurtiçi talebi yakından izlediklerini ve bunu zamanında karşılayabilmek için sürekli yatırım yaptıklarını, kapasite ve teknik olanaklarını geliştirdiklerini anlattı.

ELEĞİN ÜZERİNDE KALMA YARIŞI: Yenigün, sözlerine şöyle devam etti: "Anadolu Cam, ülke cam ambalaj ihtiyacının yüzde 80’inden fazlasını karşılayarak insanımıza olan borcunu ödüyor. Cam Ambalaj Grubumuzun Avrupa’daki üretim payı yüzde 4, dünyada yüzde 2. Dünya nüfusu ile yapılan bir karşılaştırma dikkate alındığında Şişecam uluslararası eleklerin üstünde kalma yarışını sürdürüyor. Anadolu Cam yurtiçi tesislerinde yıllık 600 bin kapasiteye ulaştı. Gürcistan Mina, Rusya Federasyonu’ndaki Ruscam Gorohovets, Ruscam Pokrovsky ve Ruscam Ufa eklendiğinde Cam Ambalaj Grubunun toplam kapasitesi 1.5 milyon ton düzeyine çıktı."

6 ayda 33 bin şirket açılmış, bu ülkeye ’geri gitti’ denir mi?

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Şişecam’ın Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki fabrikasının açılış töreninde, artık geleceğe güvenle bakan bir Türkiye bulunduğunu belirterek, "Öyle ki 2002 yılında 30 bin 842 şirket açılırken, sadece bu yılın ilk 6 ayında 33 bin 49 şirket açılmıştır. Şimdi ülke geri mi ileri mi gidiyor? Ticari heyecanın olmadığı yerde bu şirketler niye açılsın" dedi. Ekonominin büyüdüğünü, kapasite kullanımının ve çalışan sayısının arttığını anlatan Erdoğan, "Sürdürülebilir bir ekonomik kalkınmanın ancak güçlü ve disiplinli bir kamu maliyesi üzerine inşa edebiliriz. Onun için biz bu konuda hassas davrandık. Ekonomik programda sapma yapmadık. Mali disiplinden taviz vermedik" dedi. Kendisinin de sanayileşmenin yanında olduğunu, sorunları bizzat dinlediğini dile getiren Erdoğan, her gün bir başka şehirde bir çok yeni yatırımın temelini attıklarını, fabrika, konut ve yolların açılışını yaptıklarını belirtti. "Bugün artık geleceğe güvenle bakan Türkiye var" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplam yatırımlarımız 2002 yılında sadece 46 milyar dolarken, 2005 yılında bu rakam 2 katı üzerinde bir artışla 95.3 milyar dolara ulaştı. Aynı dönemde, özel yatırımlar 74.6 milyar dolar oldu. Bu, mevcut şirketlerin büyüdüğünü, ayrıca yeni şirketlerin de açıldığını göstermektedir. Öyle ki 2002 yılında 30 bin 842 şirket açılırken, sadece bu yılın ilk 6 ayında 33 bin 49 şirket açılmıştır. Şimdi ülke geri mi ileri mi gidiyor? Ticari heyecanın olmadığı yerde bu şirketler niye açılsın? Demek ki heyecan kavgası var."

Erdoğan: Şişecam bizim gururumuz

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yaşadığı gelişim sürecinde Şişecam gibi lider şirketlere ihtiyacı olduğunu dile getirirken, "Şişecam bu noktada hakikaten gururumuzdur, onurumuzdur ve dünyanın hangi ülkesine gitsek orada gördüğümüzde gururlandığımız bir şirketimiz durumundadır. Ondan dolayı da tüm yöneticilerini kutluyorum" diye konuştu.

Küresel oyuncu olduk

ŞİŞECAM’ın bugün artık "küresel bir oyuncu" olduğunu belirten Genel Müdür Doğan Arıkan, şu bilgileri verdi: "Şişecam toplam cam üretimini 2 milyon ton/yıl düzeyinin üstüne çıkardı. 2005 yılı cirosu 1.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Üretiminin önemli bir bölümünü 130’un üstünde ülkeye satıyor. 2005 yılında 550 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Şişecam 16 bin çalışanı ile ciddi istihdam yaratıyor. Uluslararası üreticilerin cam satışları dikkate alınarak yapılan sıralamada Şişecam’ ın dünya klasmanındaki konumu 14’üncülüğe ulaştı. Cam ev eşyası üretiminde 3’üncü, krom bileşiklerinde 4’ncü, soda ürün grubunda 7’nci, Düzcam üretiminde 8’inci, cam ambalajda 11’inci sırada yer alıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/370-milyon-dolar-yatiriyoruz-yenisehir-cam-merkezi-olacak_48471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!