Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

4 Bin Ağaç Daha Kesilmesin

Belek'te golf sahası izni verilen ormanlık alanda 4 bin ağaç daha kesileceğinin açıklanması üzerine çevreciler, "Ferman verildi diye bu karardan dönüş yok mu? Yeter artık" dedi.

Milliyet Gazetesi/Murat ÖZTÜRK
4 Bin Ağaç Daha Kesilmesin

ntalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu'nun Belek'teki ormanlarda golf sahası oluşturmak için 4 bin ağaç daha kesileceğini açıklaması, bölgedeki çevrecileri kızdırdı. Ormanlık alanın havadan çekilen fotoğrafları ise, tahribatın boyutunu gözler önüne seriyor. Kesilen ağaçların önemli bölümünün okaliptus olduğu açıklanmasına rağmen, çam ağaçlarının kesildiği açıkça görülüyor.

Belek'te golf sahası izni verilen ormanlık alanda kesilen ağaç sayısı tartışma yaratmıştı. Bölgedeki çevre örgütleri temsilcileri en az 500 bin ağaç kesildiğini iddia ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir 80 bin ağaç kesildiğini iddia etti. Antalya Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu'nun basına yaptığı "111 bin 400 ağaç kestik, 4 bin daha kesilecek" açıklaması, çevrecileri ayağa kaldırdı.

'Bunun dönüşü yok mu?
TEMA Vakfı Antalya Temsilcisi Nurten Baykara, "4 bin ağaç daha nasıl kesilir? İzin verildi diye bunun dönüşü yok mu? Orman Bakanlığı'nın bunu durdurması lazım. Bunu duyduğum gece uyuyamadım. İzin verilmiş bile olsa yanlış karardan dönülebilir. Ferman verildi diye 4 bin ağaç daha mı kesilecek? Yeter artık diyoruz. Bu ağaçlar kesilmesin" dedi.

Bunlar nasıl okaliptüs?
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz ise, 4 bin ağacın daha kesilecek olmasına inanamadığını belirterek, buna izin verilmemesini istedi
.
Ormanlık alandaki çalışmaların son hali, bölgede kesilen ağaçların iddia edildiği gibi okaliptüs olmadığını ortaya koyuyor. Baykara, ağaçların çok büyük bölümünün fıstık çamı olduğunu ve ormanlık alanın çevreden gözükmeyen iç kesimlerinde daha çok kesim yapıldığını belirterek, "Her şeye rağmen okaliptüs de ağaç. Onun değeri yok mu? Ağaç ağaçtır. Hiçbirinin kesilmemesi lazım" dedi.

Hediye Gündüz ise, "23 bin dönüm orman alanının 5 bin dönümü okaliptüs, 18 bin dönümü fıstık çamı. Okaliptüs sadece aralarda yer alıyor. Kesilenlerin önemli bölümü fıstık çamı" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/4-bin-agac-daha-kesilmesin_57878.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!