Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

4 Milyar Dolarlık 'Evet'

Urla'da kurulması planlanan teknoloji geliştirme bölgesi için 14 aydır devam eden görüşmelerde önemli bir adım atıldı. Fransız teknoloji şirketi C.I.COM'un 32 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle ve yaklaşık 4 milyar dolar yatırımla yapmak istediği teknokent için sunduğu yeni öneri ve hazırlanan detaylı planlar, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Yeni Asır Gazetesi
4 Milyar Dolarlık 'Evet'

Urla'da kurulması planlanan teknoloji geliştirme bölgesi için 14 aydır devam eden görüşmelerde önemli bir adım atıldı. Fransız teknoloji şirketi C.I.COM'un 32 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle ve yaklaşık 4 milyar dolar yatırımla yapmak istediği teknokent için sunduğu yeni öneri ve hazırlanan detaylı planlar, İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. (İZTEKGEB) yönetimi tarafından prensip olarak kabul edildi.

Oybirliği sağlandı

İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken başkanlığında Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda toplanan İZTEKGEB yönetimi, oybirliği ile Fransız şirketin önerisini kabul etme ve ana sözleşmenin imzalanması için ortak çalışma grubu oluşturma kararı aldı. Öte yandan, Fransız firmanın yeni önerisinde sürpriz bir istek daha yer aldı. Fransızlar, Bakanlar Kurulu kararı ile teknoloji geliştirme bölgesi olarak ilan edilen 2 bin 184 dönüm alanın yanı sıra, bölgede İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ne ait 15 bin dönümlük yeni bir genişleme alanı istedi. Öneri üzerine üniversite yönetimi önümüzdeki salı günü olağanüstü toplanma kararı aldı.

Toplantı bitiminde soruları yanıtlayan Prof. Dr. Zafer İlken, Fransızlar'ın yeni ortaklık modeli ve proje önerisinin geçen yıl Eylül ayında yapılan protokole uygun olduğunu belirterek, bir adım daha ileri atma kararına vardıklarını açıkladı.

Ortaklık kalktı

İlken, "Daha önce sundukları ortaklık modeli ve projenin, protokolün gereklerini yerine getirmediğini düşünüyorduk. İçimize sinmemişti. Bu nedenle 3 aylık ek süre verdik. 30 Ekim'de yeni bir öneriyle geldiler. Ortaklık modelini değiştirdiler. Şimdi yap-işlet-devret modeli öneriliyor. Bir ana plan olarak da daha derli toplu, daha rakamsal veriler yerine oturmuş ve mantıklı görünüyor. Daha da iyi olabilirdi. Biz bağcıyı dövmek istemiyoruz, üzüm yemek istiyoruz. Yapılacak şeyin önüne bir daha engel çıkarmamak için artık bir sonraki aşamaya geçebiliriz" diye konuştu.

Yeni öneride daha önce protokolde yer alan şartların tekrarlandığını vurgulayan İlken, buna göre ilk 2 yıl Fransız C.I.COM'un İZTEKGEB'e herhangi bir ödeme yapmayacağını, 3. yıldan itibaren karın yüzde 12.5'unun, 8. yıldan itibaren de yüzde 25'inin kar payı olarak verileceğini ifade etti. İlken, "Şimdiki aşama, yap-işlet-devret modeline ilişkin bir ana sözleşme hazırlanması. Yasal ve teknik olarak belirli şeylerin yapılması gerekiyor. Şimdi bir adım ileri gidiyoruz. Yeni bir çalışma grubu oluşturuyoruz. dedi.

Fransız C.I.COM'u İzmir'e getiren Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı Cemal Elmasoğlu ise gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. EGİAD'ın 'İzmir bilişimle kalkınacak' ilkesini izlediklerini vurgulayan Elmasoğlu, "Proje, Türkiye için önemli. Başlamak önemliydi. İş şimdi başlıyor" yorumunda bulundu.

15 bin dönüm daha istediler

Şirketin teknoloji bölgesi olarak tahsis edilen arazi dışında üniversiteye ait 15 bin dönümlük bir yer daha talep ettiğini kaydeden Zafer İlken, şöyle konuştu: "Yani mevcut yer yetmiyor, daha büyük yer istiyorlar. Bu konu ise üniversite yönetim kurulunun kararına bağlı. Yönetim sadece bu gündemle salı günü toplanacak. Fransızlar teklifte 'Buranın da eş zamanlı tahsisi halinde, bu işte varız' dediler. Ama üniversite hukuku ile şirketin hukuku birbirinden farklı. Belki iki ayrı ana sözleme olabilir. İZTEKGEB açısından yasal engel yok. Ama üniversite arazisiyle ilgili doğal SİT sorunu, ormandan tahsisli bölgeler gibi sorunlar var. Bürokratik süreçte alınması gereken kararlar var. Üniversitenin toplam arazisi 35 bin dönüm. Üniversitenin gelişme alanı olarak, gelecek yıl kurulacak rüzgar santrallerini çıkarırsak 15 bin dönüm kalıyor. Burada yapılaşma alanı sadece 700 bin metrekare. 390 bin metrekaresi üniversite genişleme alanı. Şirket, sadece 310 bin metrekareye yapılaşma yapabilir. Ama golf sahası, gölet gibi projeler yapabilirler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/4-milyar-dolarlik-evet_74453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!