Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

400 Milyon Dolar Yatırılacak İzmir Limanı İkiye Bölünecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, özelleştirme süreci tıkanan İzmir Limanı’nı yük ve yolcu gemilerine ayrı olmak üzere ikiye böleceklerini açıkladı. Yıldırım, “Orta vadede 400 milyon dolarlık yatırım yaparak, yap-işlet-devret modeli ile İzmir turizmine hizmet verecek tesis devreye alınacak” dedi.

Hürriyet Gazetesi
400 Milyon Dolar Yatırılacak İzmir Limanı İkiye Bölünecek

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, özelleştirme süreci tıkanan İzmir Limanı’nı yük ve yolcu gemilerine ayrı olmak üzere ikiye böleceklerini açıkladı.

Yıldırım, “Orta vadede 400 milyon dolarlık yatırım yaparak, yap-işlet-devret modeli ile İzmir turizmine hizmet verecek tesis devreye alınacak” dedi. IC İbrahim Çeçen Holding ve İngiliz Camper & Nicholsons Marinas International ortaklığında 13 milyon Euro yatırımla kurulan Çeşme Marina, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle önceki akşam resmen açıldı. Yıldırım, İzmir Limanı’na gelen kruvaziyer gemilerin 18’den 29’a çıktığını belirterek, limanın yetersiz hale geldiğine dikkat çekti.

Yolcu ve yük ayrılıyor

İzmir Limanı’nın kısa vadede düzenlenmesi için vali, belediye başkanı ve yetkililerle karar alındığını hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: “Şimdi limanı ikiye ayırıyoruz. Biri yük, biri yolcu limanı olacak. ÖYK kararını İzmir’e gelmeden imzaladım. Yolcu yanaşan iskeleyi yük kısmından ayırıyoruz. 2 tane daha parmak iskele yapacağız. Orta ve kısa vadede yap-işlet-devret modeliyle İzmir turizmine hizmet verecek tesisi devreye alacağız. Yıllardan beri ‘kruvaziyer limanı oraya mı yapılsın, buraya mı yapılsın?’ tartışmaları devam eden projeye böylece başlamış oluyoruz.”

Yat merkezi olacak

Yeni yatırımlarla İzmir’in etrafının marina merkezi olacağını dile getiren Yıldırım, Sığacık ve Çeşme’den sonra Karaburun, Şifne, Seferihisar, Mordoğan ve Yeni Foça ihale hazırlıklarının da devam ettiğini, bu yıl ihale edileceğini kaydetti. Yıldırım, böylece İzmir’deki yat bağlama kapasitesinin 2 bin 600’e ulaşacağını dile getirerek, “Kapasitemizin yüzde 20’sini İzmir oluşturuyor. İzmir ve Çeşme yat turizminin merkezi haline geliyor” dedi. Akdeniz havzasında dolaşan 1 milyona yakın özel tekneden Türkiye’nin daha fazla pay alması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, geçen yıl açılan işletmelerle kapasiteyi 10 binden 15 bine çıkardıklarını, 2023 hedeflerinin ise 50 bin olduğunu aktardı.

Maris: Türkiye’nin yat durağı ününe katkı sağladık

IC İbrahim Çeçen Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, amaçlarının Çeşme ile mimari ve kültürel bütünleşmeyi sağlamak ve daha çok ticari imkan yaratmak olduğunu söyledi. Aldıkları en büyük kararın marinanın Çeşme turizmine 12 ay hizmet verme planı olduğunu vurgulayan Çeçen, “Türkiye’nin istikrarına olan güven, bizi yatırıma teşvik etmektedir” dedi. Champer Nicholsons Marinas CEO’su Nick Maris de, yüksek kaliteli marinaların Türkiye’nin yat durağı olarak ün ve önemine katkı sağladığını belirtti. Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, balıkçı barınaklarının yapılmasını, Çeşme’nin güney sahillerine yapılmakta olan planların çabuklaştırılmasını istedi.

 

ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/400-milyon-dolar-yatirilacak-izmir-limani-ikiye-bolunecek_81583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!