Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

400 Yıllık Tarihi Köprü Yıkılıyor

Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde 17. yüzyılda yapılan ve İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi Valide Sultan Köprüsü'nün bakımsızlıktan ''kilit'' taşlarının düşmeye başladığı bildirildi.

Zaman Gazetesiocaeli'nin Karamürsel ilçesinde 17. yüzyılda yapılan ve İpek Yolu üzerinde bulunan tarihi Valide Sultan Köprüsü'nün bakımsızlıktan ''kilit'' taşlarının düşmeye başladığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mülkiyeti Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ait tarihi Valide Sultan Köprüsü'nün onarılması gerektiğini söyledi.

Köprünün 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında olduğunu ifade eden Zanburkan, köprünün restorasyon, restitüsyon ve çevre düzenlemesinin yapılması için hazırladıkları projeyi 6 No'lu İstanbul Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna sunduklarını belirtti.

Karamürsel'in Yalakdere beldesindeki Valide Sultan Köprüsü'nün ilçede Osmanlı dönemine ait en önemli eserlerinden biri olduğunu ifade eden Zanburkan, şunları kaydetti:

''Karamürsel-İznik arasındaki Devlet Karayolu üzerinde bulunan köprü 3 gözlü, sivri kemerli ve iki yanı korkuluklarla çevrili, Türk mimarisi tarzında, kesme taştan yapılmış. Boyu 64, döşeme eni 4.50 metre, korkulukların yüksekliği ise 50 santimetre. Ortadaki en büyük gözün genişliği 12.35 metre. Muntazam kesme taştan yapılmış sivri kemerli köprünün kemerleri tempan duvarlarına göre daha içeridedir.''

Köprü Trafiğe Kapalı

Adnan Zanburkan, 17. yüzyılda yayaların kullanması amacıyla İpek Yolu üzerinde yapılan köprünün günümüzde ağır tonajlı araçlar tarafından da kullanıldığını, bu nedenle bazı bölümlerinde hasar meydana geldiğini ifade etti.

Zanburkan, şöyle devam etti:

Köprünün kuzeye bakan asfalt ile korkuluk arasındaki dolgusu göçmüş. Bu nedenle Karayolları Bursa 17. Şube Müdürlüğü köprüyü trafiğe kapatmış. Karayolları 2007 yılında ağır tonajlı araçların geçmesi için bu köprünün yanına alternatif bir köprü yapmayı planlıyor. Kendileri ile görüştüğümüzde köprüyü onaracak, restorasyonunu yapacak ödenekleri olmadığını söylediler. Karayolları, mülkiyeti kendilerine ait köprünün restorasyonunu yaptıramıyorlarsa bize yetki verilsin biz yaptıralım.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/400-yillik-tarihi-kopru-yikiliyor_49417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!