Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

41°–29° İstanbul Network, Sanatı Şehrin Coğrafi Koordinatlarına Taşıyor

Adını İstanbul’un coğrafi koordinatlarından alan ve bugün 14’ün üstünde Avrupa kentinin katılımıyla genç sanatçıları dünyayla, genç İstanbulluları ise sanatla buluşturacak platformlar oluşturan “41°–29° İstanbul Network”, ilk etkinliklerini gerçekleştirdi. İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle kurulan “41°–29° İstanbul

yapi.com.tr
41°–29° İstanbul Network, Sanatı Şehrin Coğrafi Koordinatlarına Taşıyor

İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle, İstanbul ile Avrupa şehirleri arasında kültür köprüsü oluşturmak, uzun soluklu ve kalıcı işbirlikleri geliştirmek ve genç sanatçıların kültürlerarası etkileşimine destek vermek amacıyla kurulan “41°–29° İstanbul Network”ün ilk çalışmaları İstanbullularla buluştu. Adını İstanbul’un coğrafi koordinatlarından alan ve İstanbul öncülüğünde, uluslararası bir kültür ağını hayata geçiren “41°–29° İstanbul Network”, 12 Eylül Cumartesi günü, “Kentim Ütopyam” fotoğraf sergisi ve “Kırmızı Işık” yerleştirmesi ile ilk etkinliklerini gerçekleştirdi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Gaziosmanpaşa Behçet Canbaz Lisesi işbirliğiyle, sanatçılar Muammer Yanmaz ve Ilgın Erarslan Yanmaz’ın, 15 yaşında dört lise öğrencisi ile gerçekleştirdikleri atölye çalışmasının sonuçlarını içeren “Kentim Ütopyam” isimli fotoğraf sergisi ile Fransız sanatçı Bertrand Ivanoff’un “Kırmızı Işık” yerleştirmesi, Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Ivanoff’un, Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmasının sonuçları ise 2010 yılında İstanbul’un çeşitli mekânlarında yer alacak.

2010 Avrupa Kültür Ödülü’nü alan ilk Avrupa Kültür Başkenti projesi

Proje dünya barışına, gençlere, genç sanatçıların hareketliliğine, kültür ve sanatın gelişimine ve kültürlerarası diyaloga sağladığı katkılar nedeniyle, Avrupa Kültür Forumu tarafından verilen “Avrupa Kültür Ödülü”ne layık görüldü. 12 Eylül’de düzenlenen açılış kokteylinde, Avrupa Kültür Forumu Başkanı Dieter Topp 2010 Avrupa Kültür Ödülü’nün, projenin yaratıcısı ve 41°–29° İstanbul Network Yönetim Kurulu Başkanı Esra Nilgün Mirze’ye takdim edileceğini resmi olarak açıkladı.

Açılış kokteyli, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Fransız Kültür Merkezi Direktörü Anne Potié, Avrupa Konseyi temsilcisi Natalja Turenne ve “Şarkıyı İzle” projesine katkıda bulunan 2011 Avrupa Kültür Başkenti Tallinn’in de katılımıyla gerçekleştirildi. Kokteylde konuşan 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç; “Gençlerin sanatla olan ilişkisini kuvvetlendirmeyi ve genç sanatçıların birbirleriyle etkileşimini artırmayı hedefleyen bu projenin, bir ilke de imza atarak Avrupa Kültür Ödülü’nü almaya layık görülen ilk Avrupa Kültür Başkenti projesi olmasından büyük gurur duyuyoruz.” dedi.

“41°–29° İstanbul Network” kapsamında, kültür ağı içerisinde yer alan kentlerde 2009 ve 2010 yılında kurulacak “Genç Sanat Tasarım Merkezleri” ile gençler için alternatif kültür merkezleri oluşturulması amaçlanıyor. Bu paralelde, açılacak “41°–29° Genç Sanat Tasarım Merkezi” de İstanbullularla Hasköy Mayor Sinagogu’nda buluşacak.

“41°–29° İstanbul Network” etkinlikleri tüm hızıyla devam edecek

“41°–29° İstanbul Network” kapsamında gerçekleştirilen birbirinden farklı projeler 14 – 15 Eylül tarihlerinde hayata geçirilecek. Esenler Belediyesi işbirliğiyle, 11 ila 45 yaş arasındaki Esenler semti sakinlerinden oluşturulan koronun Fransızca ve Türkçe parçalar seslendireceği “Şarkıyı İzle” projesi, 14 Eylül’de Arte İstanbul Sanat Merkezi’nde sahnelenecek. Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Korosu Şefi Burak Onur Erdem ve 2011 yılı Avrupa Kültür Başkenti Tallinn’den, Koro Şefi Veronika Portsmuth’un çalıştırdığı koro, sadece kentin farklı coğrafyalarını değil, diğer Avrupa Kültür Başkentlerini de bir araya getiriyor.

Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle, Yunus Tokuş ve Zeynep Özbilen Arabacıoğlu tarafından yönetilen heykel çalışmaları “Yaşamın Artıkları” da 14 Eylül’de Arte İstanbul Sanat Merkezi’nde ziyarete açılacak. 15 Eylül’de ise Aksanat’ın işbirliğiyle “Gençlik, Sanat, İstanbul” paneli, Aksanat’ta gerçekleştirilecek.
Proje kapsamında, “41°–29° İstanbul Network”un, diğer kentleriyle sürdürülecek olan fotoğraf ve koro çalışmalarının 2010 yılında Brüksel’de de sergilenmesi hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/4129-istanbul-network-sanati-sehrin-cografi-koordinatlarina-tasiyor_72562.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!