Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

42 Yıllık 'Taksim İlkyardım' Yıkılıyor

42 yıllık 'Taksim İlkyardım' yıkılıp yeniden yapılacak. İnşaat süresince Taksim'in acil vakaları, askeri hastanede tedavi edilecek.

Radikal Gazetesi
1 42 Yıllık 'Taksim İlkyardım' Yıkılıyor

Taksim’in göbeğinde, 6 dönümlük çok değerli bir arazinin üzerinde yer alan Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yıkımı için geri sayım başladı. 42 yıldır hizmet veren Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yıkımının 2012 yılı başında olması planlanıyor.

Yıllarla eskiyen, depreme dayanıksız bir hale gelen ve plansız yapılan ek binalar sebebiyle kullanışsızlaşan eski Taksim İlkyardım Hastanesi, tamamen yıkılarak yeniden modern bir hastane binası inşa edilecek. Yeni yapılacak hastane için proje onayının alınmasının hemen ardından emektar eski hastanenin yıkımına geçilecek.

Taksim Sıraselviler Caddesi’nde bulunan eski hastane binası 1914’ten önce Katolik papazların evi ve kimsesiz ve bakıma muhtaç olanlara özel bakımevi olarak kullanılıyordu. 1930’lu yıllarda Dr. Cemil Topuzlu Paşa tarafından bina önce çöpçü ve kimsesizlerin bakım ve tedavi merkezi haline getirildi.

Daha sonra Beyoğlu Belediyesi Zükur Hastanesi oldu. Zükur Hastanesi bir süre sonra Kuledibi’ne taşındı. Hastane 1950 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından satın alındı. 1969’da eski binaları yıkılarak yeni hastane binası hizmete girdi.

İki kapılı hastane

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yıkım sonrası için Gümüşsuyu Askeri Hastanesi (GATA) ile geçici bir protokol anlaşması yaptı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Ali İhsan Dokucu, “Yeni hastane bitene kadar sivil hastalar, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’ne başvuracak. Özellikle bıçaklanma, yaralanma, travma gibi acil durumlarla gelen hastaların tedavileri ve ameliyatları Gümüşsuyu Askeri Hastanesi’nde yapılacak” dedi.

Peki sivil hastalara asker mi hizmet verecek? Dokucu, “Hastalara Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık çalışanları hizmet verecek. Yeni düzende asker ve sivillerin hastaneyi aynı anda rahat bir biçimde kullanabilmesi için, hastaneye sivil vatandaş ve asker girişi ayrı kapılardan yapılacak. Yeni hastane inşaatının bitmesinin 2-3 yıl süreceği tahmin ediliyor” yanıtını verdi.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ kapsamında bazı hastanelerin yenilendiğini, bazılarına ek binalar yapıldığını belirten Dokucu “İstanbul’da 2010 ve 2011’de toplam 245 milyon lira yatırım yapıldı. 475 milyon liraya mal olacak 2 bin 364 yataklı 8 hastanemizin de inşaatı devam ediyor”dedi. İstanbul’da kamu hastanelerindeki mevcut yatak kapasitesinin 15 bin olduğunu belirten Dokucu, “2015’te kamu hastaneleri yataklarının sayısı 24 bine ulaşacak” diye konuştu.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/42-yillik-taksim-ilkyardim-yikiliyor_88799.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • çok isbetli bir karar. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!