Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

43 Yıl Süren Arkeolojik Kazı Çalışması

ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Kenneth Sams, tam 43 yıldır her Mayıs ayında farklı öğrenci gruplarıyla Polatlı’da kazı çalışmaları yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerinin de katılımıyla Eylül ayının sonuna kadar süren kazı çalışmaları, Gordion Antik Kenti’nde yapılıyor.

Hürriyet Ankara
43 Yıl Süren Arkeolojik Kazı Çalışması

STRONG>ABD’deki Pensilvanya Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Kenneth Sams, tam 43 yıldır her Mayıs ayında farklı öğrenci gruplarıyla Polatlı’da kazı çalışmaları yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlilerinin de katılımıyla Eylül ayının sonuna kadar süren kazı çalışmaları, Gordion Antik Kenti’nde yapılıyor.

Anadolu’da yaşayan medeniyetlerin gün yüzüne çıkarılması amacıyla yurdun dört bir köşesinde devam eden arkeolojik kazıların en önemlilerinden biri de Polatlı’ya yapılıyor. 1954 yılında Amerikalılar tarafından başlatılan kazılar, zaman zaman ara verilmesine rağmen devam etti.

Prof. Dr. Sams, 1967 yılında Polatlı’ya geldiğinde Yassıhöyük’te elektriğin bulunmadığını belirtirken, 43 yıllık süreçte Türkiye’nin, Polatlı’nın ve Yassıhöyük’ün çok geliştiğini belirtti. 1988 yılında Gordion Kazı Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. Kenneth Sams, Frigya halkının Güneydoğu Avrupa’dan Anadolu’ya geldiğini söyledi.

Büyük İskender’in M.Ö. 333 yılında geldiğinde Frig kalesinin var olduğunu belirten Prof. Dr. Sams, “Burası Büyük İskender için önemli bir noktaydı. Gordion’dan güneye sefer yaptı, en son da Pers Kralı 3. Darius ile karşılaştı” dedi.

Antik Gordion Kenti’nde Prof. Kenneth Sams başkanlığında devam eden kazı çalışmaları, kalabalık bir arkeolojik ekip tarafından yürütülüyor. Aynı zamanda ziyaretçilere de açık olan antik kent, görenleri şaşırtacak yeni bulgularla heyecan oluşturduğu belirtiliyor.

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/43-yil-suren-arkeolojik-kazi-calismasi_80829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!