Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

446 Yıllık Adalet Kasrı Müze Oluyor

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1561 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan Adalet Kasrı, müze oluyor. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, yaptığı açıklamada, Adalet Kasrı'nın müzeye dönüştürülmesi için Edirne Müze Müdürlüğü'ne talimat verdiğini bildirdi.

Yeni Şafak Gazetesib>Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1561 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan Adalet Kasrı, müze oluyor. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, yaptığı açıklamada, Adalet Kasrı'nın müzeye dönüştürülmesi için Edirne Müze Müdürlüğü'ne talimat verdiğini bildirdi.

Adalet Kasrı'nın, Müze Müdürlüğünce halkın ziyaret edebileceği birmüzeye dönüştürüleceğini belirten Miroğlu, "Vatandaşlar,eşsiz yapıyı görüp içine girmek istiyor, fakat kapalı olduğunu öğrenincehayal kırıklıklarına uğruyorlar. Bu nedenle Adalet Kasrı bir an öncevatandaşın ziyaret edebileceği bir hale getirilecek. "Edirne Baro Başkanı Coşkun Molla ise Adalet Kasrı'nın müze olarakdüzenlenmesinde her türlü yardımı verebileceklerini ifade ederek "Baro olarak kasrı valilikten ve Kültür Müdürlüğü'nden istemiştik, olmadı. Ama Edirne'ye güzel bir eser kazandırılacağı için de seviniyoruz. Bu konuda bizden bir yardım istenirse bunu görev sayarız" dedi.

Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin de yapıldığı Sarayiçi mevkiinde bulunan Adalet Kasrı, Saray-ı Cedide-i Amire'nin (Yeni Saray), 1874 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Edirne'nin istila edileceği düşünülerek dönemin Edirne ValisiCemil Paşa'nın emriyle cephanenin Ruslar'ın eline geçmemesi için havaya uçurulmasının ardından, saraya ait ayakta kalan tek yapı olmasınedeniyle de büyük önem taşıyor.

Bir süre önce Edirne Barosu'nun, Adalet Müzesi kurmak amacıyla EdirneValiliği ile Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne sunduğu proje,Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce kabul edilmemişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/446-yillik-adalet-kasri-muze-oluyor_56743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!