Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

45 Santral Vitrine Çıkıyor 15 Milyar Dolar Görünüyor

Türkiye’de elektrik enerjisi kurulu gücünün 3’te birini oluşturan Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) 45 adet termik ve hidroelektrik santralın özelleştirmesi çalışmalarında sona gelindi. 4 santral ayrı ayrı, ardından geri kalan 41 santral da 9 portföy halinde satışa çıkarılacak. Bu özelleştirmelerden 10-15 milyar lira gelir elde edileceği hesaplanıyor.

Hürriyet Gazetesi
45 Santral Vitrine Çıkıyor 15 Milyar Dolar Görünüyor

Türkiye’de elektrik enerjisi kurulu gücünün 3’te birini oluşturan Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ), 45 adet termik ve hidroelektrik santralın özelleştirmesi çalışmalarında sona gelindi. 4 santral ayrı ayrı, ardından geri kalan 41 santral da 9 portföy halinde satışa çıkarılacak. Bu özelleştirmelerden 10-15 milyar lira gelir elde edileceği hesaplanıyor.

Elektrik üretiminde Avrupa’nın en büyük özelleştirme işlemi için düğmeye basıldı. Türkiye elektrik enerjisi kurulu gücünün 3’te birini oluşturan Elektrik Üretim A.Ş’ye (EÜAŞ) ait 16 bin MW kurulu gücündeki 45 adet termik ve hidroelektrik santral, paketler halinde özelleştirilecek. Önce 4 santral ayrı ayrı, ardından geri kalan 41 santralın 9 portföy halinde satılması sonucunda 10-15 milyar dolar civarında bir özelleştirme geliri elde edilmesi planlanıyor.

İstanbul’da toplantı

Türkiye’nin ve dünyanın dev şirketlerinin de merakla beklediği özelleştirilecek termik ve hidroelektrik santrallerin listesi önceki gün İstanbul’da yatırımcılara açıklandı. Toplantıya Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş ve Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu katıldı. Toplantıda yatırımcılara özelleştirme süreci hakkında bilgi verildi ve soruları yanıtlandı.

Belirlenen özelleştirme stratejisine göre, öncelikli olarak Hamitabat (1.120 MW), Soma A-B (1.034 MW), Çan (320 MW) ve Seyitömer (600 MW) santralleri ayrı ayrı özelleştirilecek. Ardından, büyüklükleri 356 MW ile 2,795 MW aralığında değişen 9 portföy grubu satışa çıkarılacak. Satılacak santraller 18 Mart’ta Ankara’da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açılış konuşmasını yapacağı “Elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmeleri” konulu konferansta kamuoyuna sunularak tartışılacak. Koç, Enerjisa, Zorlu, Aksa, Borusan, AkCEZ gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin yakından ilgilendiği özelleştirmede dünyanın önemli enerji şirketlerinin de ortaklıklar kurarak katılması bekleniyor.

Verimli-verimsiz birlikte

Enerji Bakanlığı yetkilileri, özelleştirilecek santrallar için portföyler oluşturularak alıcısı olan verimli, cazip santraller ile birlikte, yatırım gerektiren verimsiz santrallerin bir arada satılmasının planlandığını kaydetti. Üretim özelleştirilmesinde esas amacın santraller için gerekli yatırımlar yapılarak, kapasite kullanım artışı ve arz güvenliği olması gerektiğine dikkat çeken bir EPDK yetkilisi ise şunları söyledi: “Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde 5 milyar dolarlık bir gelir sağlandı. Bu bölgeleri alarak müşteriyi garanti altına alan şirketler şimdi üretim cephesinde de yer alarak dikey entegrasyon hedefliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/45-santral-vitrine-cikiyor-15-milyar-dolar-gorunuyor_77453.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!