Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5.2 Milyar Dolarlık Rekor Lisans Başvurusu

EPDK'ya yapılan santral başvuruları Haziran ayında rekor düzeye ulaştı. 9 şirket, 5.2 milyar dolar yatırım gerektiren projeleri için lisans başvurusu yaptı. Bunlar arasında Sabancı'nın eski CEO'su Celal Metin, Goldaş ve ENKA da var.

Millilet Gazetesi/Ünsal EREKE
5.2 Milyar Dolarlık Rekor Lisans Başvurusu

ürkiye'de enerjiye olan talebin her yıl yüzde 10 civarında artması, mevcut kapasitenin talebi ancak karşılama sınırına gelmesi ve kamu kesiminin yatırımlardan çekilmesi, bu alana özel sektörün ilgisini artırıyor.

Koç, Sabancı, Doğan, Fiba, Akfen, Akkök gibi hemen hemen bütün büyük grupların yatırım planlarına aldığı enerjide yüzlerce şirket lisans aldı veya almak için başvurmuş durumda. Geçen ay Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) rekor başvuru ile karşılaştı. Özel sektör şirketlerinin haziran ayında yaptığı doğalgaz ve ithal kömür santralı kurma veya kapasite artırım amaçlı lisans başvurularının yatırım değeri 5.2 milyar doları buldu.

Lisans başvurusu yapanlar arasında Sabancı Holding'in eski CEO'su Celal Metin'in şirketi MET, ENKA, Goldaş, Cengiz Group (CE-KA), Habaş, Eren Holding gibi gruplar var.

Lisans başvurularının öngördüğü kurulu güç 5 bin 251 megavat'ı (MW) buluyor. EPDK hesaplarına göre MW başına yatırım 1 milyon dolar. Buna göre yapılması gereken yatırım da 5.2 milyar dolara ulaşıyor.

ENKA, Goldaş, Habaş...
Celal Metin'in şirketi MET Şirketler Grubu bünyesindeki Borasco, Samsun Çarşamba'da 890 MW'lık doğalgaz santralı kurmak için EPDK'ya başvurdu. Celal Metin'in Bandırma ve Balıkesir'de rüzgâr santralı kurmak için iki başvurusu daha bulunuyor.

ENKA, toplam 3830 MW'lık doğalgaz santralı kapasitesine İzmir Aliağa'da 800 MW'lık yeni bir tesis eklemek için EPDK'ya başvurdu.
Türkiye'nin önde gelen altın üreticilerinden Goldaş'ın sahibi Yalınkaya Holding de Antalya'da 460 MW'lık doğalgaz santralı için başvuru yaptı.
İskenderun Enerji (İSKEN) Türkiye'nin en büyük özel sektör ithal kömür santralı olan Sugözü Santralı'nın Adana Yumurtalık bölgesinde 1200 MW olan tesisine 800 MW'lık yeni bir santral yapmak için başvuruda bulundu.

İçdaş Çelik Enerji, Balıkesir'de sahibi olduğu 135 MW'lık termik santralında kapasite artışına giderek, aynı kurulu güçte 3 ünite daha eklemek için EPDK'ya başvuru yaptı.

Seydişehir Aliminyum tesislerini alarak adını duyuran Cengiz Group da Samsun'da ithal kömürle çalışacak 613 MW'lık termik santral için başvuru yaptı.
HABAŞ İzmir Aliağa'da 618 MW'lık ithal kömürle çalışan santral yapmak için başvuruda bulundu.

Eren Holding'e ait Modern Enerji, Zonguldak'ta 770 MW, HEMA Endüstri ise işletmesini yaptığı Bartın Amasra'daki kömür sahasında 500 MW'lık termik santralı yapmak için EPDK'ya başvurdu.

Kömür zengini Türkiye'de ithal kömür santralı
Kurulması diğer tip santrallara göre daha az zaman alan (3 - 4 yıl) doğalgaz kombine çevrim tipi santrallar, aynı zamanda düşük yatırım maliyetiyle de gözde. Verimli çalışması ve çevreye az etkisi olması bu tip santralların diğer artıları.

Türkiye'deki elektrik üretiminin yüzde 45'i doğalgaz çevrim santrallarından karşılanıyor. Ancak Türkiye'nin doğalgazda Rusya'ya olan bağımlılığı, arz güvenliği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Türkiye'de geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 13.5 artışla, 30.5 milyar metreküp doğalgaz tüketildi. Gaz ihtiyacının yüzde 65'ini Rusya'dan sağlayan Türkiye, kalanını İran, Cezayir ve Nijerya'dan aldı. Bu yıl itibariyle doğalgazın 2.8 milyar metreküpünün Azerbaycan'dan gelmesi planlanıyor.
Kömür zengini Türkiye'de, mevcut linyit yakıtlı santrallarda gerekli iyileştirmeler yapılmadığı, rüzgâr ve jeotermal kaynakların da yeterince değerlendirilmediği için, üretim ağırlıkla ithal doğalgaz ve ithal kömüre dayalı olarak yapılıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/5-2-milyar-dolarlik-rekor-lisans-basvurusu_55086.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!