Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'5 Milyar Dolarlık Fonlar için Arsa Üretilmeli'

Vergi Konseyi, yeterli arsa üretilememesi nedeniyle 5 milyar dolarlık büyük fonların Türkiye'ye gelmekte zorlandığını bildirdi.

Sabah Gazetesib>Vergi Konseyi, yeterli arsa üretilememesi nedeniyle 5 milyar dolarlık büyük fonların Türkiye'ye gelmekte zorlandığını bildirdi. Vergi Konseyi, yeni Gelir Vergisi Kanunu'nun yazılım çalışmaları kapsamında, bu vergiyle ilgili çeşitli gelir unsuru ve faaliyet alanlarıyla ilgili tespit ve değerlendirme çalışmasında bulundu. Konuyla ilgili oluşturulan çalışma grubunun raporundaki bazı ilginç tespitler ise şöyle:

- İstanbul'un yüzde 52'si kaçak olduğundan envanter çıkarmak mümkün görülmüyor.

- Kiralık konut tespitinde, muhtarlık kayıtlarından yararlanılabilir. Kira değerlerini belirlemek mümkün olmuyor. Ancak yine de öncelikle kiralık konutlar belirlenerek, kişilerin beyanname vermesi sağlanmalı. nVergi tarifesinin yüksek olması, kâr oranının düşüklüğü yani amortisman süresinin uzun olması, vergilendirilmiş kazancın tekrar vergilendirilmesi, ülkenin yüzde 75-80'inin geecekondu olmasından dolayı yatırıma ihtiyaç duyulması, kayıtdışılığı doğuruyor.

- İndirim ve istisnalar kaldırılarak, düz oranlı olarak vergileme yapılabilir. Burada ticari ve konut farkı gözetilerek, yüzde 10 veya yüzde 15'lik vergi oranı üzerinde durulabilir. Yine sermaye kazançları çerçevesinde, tek oranlı ve menkul sermaye iratlarına bağlı bir vergilemeye gidilebilir.

- Türkiye'ye gelmek isteyen 5 milyar dolarlık fonlar bulunuyor. Ancak yeterli arsa ve alan üretilememesi, fonların gelişini olumsuz etkiliyor.

- Karaparanın gayrimenkul alımıyla aklandığının da göz önünde tutulması gerekiyor.

- Gayrimenkul alımı için alınan kredilerden gayrimenkulun gerçek değerinin belirlenmesinde yararlanılabilir.

Gayrimenkul Para Aklamada Kullanılıyor
Başkanlığını Mustafa Uysal'ın yaptığı Vergi Konseyi'nin hazırladığı raporda, gayrimenkul alımlarının karapara aklamada kullanılan yöntemlerden biri olduğuna dikkat çekildi. Rapora göre Türkiye'de her bin kişiye 29 metrekare gayrimenkul düşüyor ve bu oranın en az 10 kat artırılması gerekiyor. Konsey, kira gelirlerinde indirim ve istisnalar kaldırılarak, düz oranlı vergileme uygulanmasını, vergi ve harçların sadeleştirmesini de istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/5-milyar-dolarlik-fonlar-icin-arsa-uretilmeli_56524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!