Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

50 Bin Gösterici İklim için Yürüdü

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine, 100 binin üzerinde gösterici katıldı. Gösteri sonrası çıkan olaylarda Danimarka polisi 968 kişiyi gözaltına aldı. Araçlar ateşe verildi, binaların camları kırıldı. Gözaltına alınan 955'i

Radikal Gazetesi
50 Bin Gösterici İklim için Yürüdü

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine, 100 binin üzerinde gösterici katıldı. Gösteri sonrası çıkan olaylarda Danimarka polisi 968 kişiyi gözaltına aldı. Araçlar ateşe verildi, binaların camları kırıldı. Gözaltına alınan 955'i serbest bırakılıldı. Gözaltındaki ikisi Danimarkalı, biri Fransız üçünün polisle çatışmaya girmek suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacağı belirtildi.

Danimarka ile birlikte tüm kuzey ülkelerinde bugüne dek gerçekleştirilen en geniş kapsamlı ve kalabalık gösteride polis, göstericileri sokak ortasında iple birbirine bağlayarak saatlerce bekletti.
Kopenhag'daki Christiansborg Alanı'nda başladı. Mavi yağmurluk giyip ellerinde yeşil renkte bayraklar ve üzerlerinde türlü dillerde “iklim adaleti” yazan pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra konferansın yapıldığı 7 kilometre uzaklıktaki Bella Center'a doğru yürüyüşe geçti.

Alternatif iklim zirvesi istiyorlar

67 ülkeden 516 çevre örgütünün biraraya gelmesiyle oluşan “Dünya Dostları” adını taşıyan örgüt tarafından organize edilen gösteriye katılmak amacıyla bi haftadan bu yana Kopenhag'da toplanmaya başlayan göstericiler, iklim değişikliğine karşı önlem almayan ülke ve kuruluşları protesto ederek, alternatif bir iklim konferansı düzenlenmesini savunuyor. Protestocular, yürüyüşe bebek arabalarıyla ve bisikletleriyle de katılırlarken, müzik ve türlü dans gösterilerinin de yapıldığı gösteri sırasında Danimarka polisinin havadan ve karadan güvenliği sağlamak için görev yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-bin-gosterici-iklim-icin-yurudu_74948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!