Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

50 Bin Müteahhit İflasın Eşiğinde

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün 2008’in üçüncü çeyreğinde yüzde 4.3 küçülme gösterdiğine dikkati çekerek, hükümetten acil eylem planı beklediklerini kaydetti. Tellioğlu, kamu yatırımlarının çok ciddi bir bölümünü TOKİ’nin üstlendiğini ifade ederek bu dönemde kamunun sosyal konut üretimi dışına

Cumhuriyet Gazetesi
50 Bin Müteahhit İflasın Eşiğinde

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektörünün 2008’in üçüncü çeyreğinde yüzde 4.3 küçülme gösterdiğine dikkati çekerek, hükümetten acil eylem planı beklediklerini kaydetti. Tellioğlu, kamu yatırımlarının çok ciddi bir bölümünü TOKİ’nin üstlendiğini ifade ederek bu dönemde kamunun sosyal konut üretimi dışına çıkmamasını istedi.

Federasyon Başkanı Tellioğlu, sektördeki küçülmenin ekonomi ve istihdam açısından çok olumsuz olduğunu ifade ederek yaklaşık 120 bin müteahhidin 20 bininin iflas ettiğini, 100 binin yarısının da iflas eşiğinde bulunduğunu bildirdi. Hükümetin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini kaydeden Tellioğlu, şunları söyledi: “Aksi takdirde ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörü duracak. Kamuya iş yapmayan, 20-100 daire arasında, 5-6 trilyon lira (milyon YTL) civarında iş hacmi olan ve 40-50 kişi arasında istihdam sağlayan üyelerimiz zor durumda. Hükümetten KOBİ’lere sağladığı gibi kredi desteği, belediyelerden iş alma kolaylığı gibi önlemler içeren acil eylem planı açıklamasını bekliyoruz. Sektörle ilgili küçülme binlerce müteahhidi iflasa götürüyor.”

Bu arada TÜİK, 2008 Üçüncü Dönem Kısa Dönemli İnşaat Sektörü İş İstatistikleri göstergelerini açıkladı. İnşaat sektörü üretim endeksi de 2008’in üçüncü döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.8 azaldı. Bina inşaatı üretim endeksi yüzde 8.1 azalışla 131.3’e düştü. Bina dışı inşaat sektörü üretim endeksi ise yüzde 18.4 artarak 169.5’e yükseldi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/50-bin-muteahhit-iflasin-esiginde_65445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!