Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''500 Milyar Dolar İhracat Hedefimiz Adına Çalışmalarımızı Hızla Sürdürüyoruz''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara temasları kapsamında kabineden 13 bakanla görüştü.

yapi.com.tr / AA
''500 Milyar Dolar İhracat Hedefimiz Adına Çalışmalarımızı Hızla Sürdürüyoruz''

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ankara temasları kapsamında kabineden 13 bakanla görüştü.

TİM'in yazılı açıklamasına göre, heyet, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ı ziyaret etti.

Mehmet Büyükekşi tarafından bakanlara sunulan ''İhracat Odaklı Rekabetçi Bir Ekonomi İçin Öneriler'' raporunda 2023 hedefine giden yolda başarıyı artıracak maddeler ele alındı.

Raporda, bu maddelerden bazılarının başlıkları, ''Yeni bir anayasa'', ''Makro ekonomik politikalarda istikrarın korunması'', ''Rekabetçi kur politikası'', ''İhracatın üretim aşamasında desteklenmesi'', ''Tasarım, AR-GE ve ÜR-GE'in desteklenmesi'', ''Çevre yatırımlarının desteklenmesi'' ve ''Enerjide ek maliyetlerin düzenlenmesi'' şeklinde sıralandı.

Mehmet Büyükekşi, temaslara ilişkin değerlendirmesinde, TİM'in tüm sektörlerde başlattığı ''2023 İhracat Stratejisi''nin temel çıktılarının yeni hükümetin programına alınmasını önemsediklerini ifade ederek, bu bağlamda ihracat odaklı rekabetçi bir ekonomi için hazırladıkları önerileri bakanlara sunduklarını kaydetti.

İhracat ve dış ticaretin, ekonomik büyüme ve kalkınmada merkezi rol oynadığını belirten Büyükekşi, ''500 milyar dolar ihracat hedefimiz adına çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Sadece talep veya şikayet eden bir yapı olmaktan çok çözüm önerilerimizi de sunuyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, ihracatın artması ve nitelikli olarak gelişmesinin üretim, istihdam ve bölgesel kalkınmayı da teşvik edeceğinin altını çizerek, ihracatın, ülkenin daha düşük birim maliyetlere sahip olduğu ve bol olan üretim faktörlerinin yoğun şekilde kullanıldığı ürünlerde uzmanlaşmasına, karşılaştırmalı avantajlar temelinde ticaret yapılmasına olanak sağladığına, firmaların bu süreçte modern teknolojiye uyum ve kaliteli ürün üretme noktasında kendilerini geliştireceğine değindi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/500-milyar-dolar-ihracat-hedefimiz-adina-calismalarimizi-hizla-surduruyoruz_88548.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!