Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

'Ormanlar Bir Yere Gitmiyor'

53 Orman Alanının Turizme Tahsisi İptal Edildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Danıştay’ın "orman" arazilerinin turizm amaçlı tahsislerinin yürütmesini durdurma kararının ardından, bu kapsama giren tahsisi iptal etti.

Milliyet Gazetesib>Kültür ve Turizm Bakanlığı, Danıştay’ın "orman" arazilerinin turizm amaçlı tahsislerinin yürütmesini durdurma kararının ardından, bu kapsama giren tahsisi iptal etti.

AA Muhabirinin Bakanlığın İşletmeler Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, Danıştay kararından etkilenen turizm yatırımcısına birer mektup gönderilerek, bu aşamada tahsislerin iptal edildiği, teminat mektuplarının da iade edilebileceğini bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Danıştay 6. Dairesinin "orman" arazilerinin turizm amaçlı tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararının ardından, yaptığı taramayı tamamlayarak, Danıştay kararından etkilenen tahsis bulunduğunu belirledi.

Bakanlık yetkilileri ön izin verilen tahsislerin iptal edildiğini, tahsis aşamasında olan alanların da duyurudan çıkarıldığını hatırlatarak, şunları kaydettiler:

"Yaptığımız taramalarda tahsis alanının Danıştay’ın kararından etkilendiğini gördük. Bu alanlara yatırım yapmayı planlayan ön izin verdiğimiz yatırımcıya mektup gönderdik. Mektupta, isterlerse teminat mektuplarını geri alabileceklerini, bu aşamada tahsislerin iptal edildiğini belirttik." Yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürütmeyi durdurma kararına itirazlarının bulunduğunu hatırlatarak, bundan sonraki sürecin mahkeme kararına göre işleyeceğini kaydettiler.

Ön izin verilen turizm yatırımı alanlarından alt yapı için katkı payı alınmadığını belirten yetkililer, iptal edilen tahsisler için parasal yükümlülüklerinin ve sorumluluklarının bulunmadığını kaydettiler.

Danıştay 6. Dairesinin "orman" arazilerinin turizm amaçlı tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı, Lara Temalı Park ihalesini, Çeşme Turizm Kenti projesini, Sorgun Ormanları içerisine yapılacak otel ve golf alanlarını, Kuzey Antalya ve Oymapınar Turizm Kentleri Projesi ile Mersin-Tarsus bölgesi projesini de etkiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/53-orman-alaninin-turizme-tahsisi-iptal-edildi_51885.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!