Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

5838 Sayılı Kanun'a Kısmi İptali ve Yürürlüğünün Durdurulması

Anayasa Mahkemesinin, ekonomik krizle ilgili önlemleri içeren 5838 Sayılı Kanun'da, Organize Sanayi Bölgelerinin bulunduğu alanlardaki mera vasıflı taşınmazlara ilişkin hükmün bir kısmının yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

yapi.com.tr / AAAnayasa Mahkemesinin, ekonomik krizle ilgili önlemleri içeren 5838 Sayılı Kanun'da, Organize Sanayi Bölgelerinin bulunduğu alanlardaki mera vasıflı taşınmazlara ilişkin hükmün bir kısmının yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

CHP, 5838 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 22. maddesiyle, 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun geçici 7. maddesine eklenen fıkranın ''... mülkiyete yönelik Hazinece dava açılmaz, açılmış davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda bu taşınmazların mera olarak sınırlandırılmasına ve özel sicile yazılmasına dair verilen ve kesinleşen mahkeme kararları uygulanmaz ve bu kararlar uyarınca tapu kütüklerine konulan şerhler terkin edilir'' bölümü ile 32. maddesinin (17) numaralı fıkrasının 4706 sayılı Hazineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un ''SİT alanlarında kalan taşınmaz mallar'' başlıklı 6. maddesi yürürlükten kaldırılmıştır'' hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Başvuruyu esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, 22. maddesiyle 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun Geçici 7. maddesine eklenen fıkranın ''... mülkiyete yönelik Hazinece dava açılmaz, açılmış davalardan vazgeçilir açılan davalar sonucunda bu taşınmazların mera olarak sınırlandırılmasına ve özel sicile yazılmasına dair verilen ve kesinleşen mahkeme kararları uygulanmaz ve bu kararlar uyarınca tapu kütüklerine konulan şerhler terkin edilir.'' bölümünü Anayasa'ya aykırı bularak yürürlüğünü durdurmuş ve iptal etmişti.

İptal kararı Resmi Gazete'de yayımlanıncaya kadar doğacak sonradan giderilmesi güç veya olanaksız durum ve zararların önlenmesi amacıyla ilgili hükmün yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yürürlüğü durdurulan ve iptal edilen hüküm

Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa'ya aykırı bularak iptal ettiği ve yürürlüğünü durdurduğu kanun hükmü şöyle:

''MADDE 22- 12.4.2000 tarihli ve 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Kanununun geçici 7. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

''1.1.2005 tarihinden önce kesinleşen imar planlarında küçük sanayi sitesi olarak ayrılan veya aynı tarihten önce, Bakanlık tarafından onaylanan ve yatırım programına alınan OSB'lerin bulunduğu alanlardaki mera vasıflı taşınmazlar hakkında; ilgili kamu idarelerince daha önce yapılan kamulaştırma ve diğer işlemler, tezyidi bedel dahil kamulaştırma, faiz ve diğer bedellerin ödenmesi kaydıyla geçerli kabul edilir, bu işlemlere dayanılarak ilgili gerçek ve tüzel kişiler adına tapuda yapılan tesciller korunur, mülkiyete yönelik Hazinece dava açılmaz, açılmış davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda bu taşınmazların mera olarak sınırlandırılmasına ve özel sicile yazılmasına dair verilen ve kesinleşen mahkeme kararları uygulanmaz ve bu kararlar uyarınca tapu kütüklerine konulan şerhler terkin edilir.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/5838-sayili-kanuna-kismi-iptali-ve-yururlugunun-durdurulmasi_87677.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!