Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6-7 Eylül'e Direndi, Borçlar Kanunu'na Direnemedi

İstiklal Caddesi'nin en eski dükkanı olarak bilinen ve 6-7 Eylül olaylarında tahrip edilmesine rağmen Beyoğlu'nu terk etmeyen, 90 yıllık Kelebek Korse, mülk sahibinin yeni Borçlar Kanunu'na dayanarak aldırdığı, 'kira artışı ya da tahliye' yolundaki haciz kararlarına direnemedi.

yapi.com.tr
6-7 Eylül'e Direndi, Borçlar Kanunu'na Direnemedi

Radikal'den Hakkı Özdal'ın haberine göre, İstiklal Caddesi’nin 90 yıllık tarihi dükkanı “Kelebek Korse” yarın kapanıyor. Borçlar Kanunu’nda 2012 yılında yapılan ve eski kiracıların sorgusuz sualsiz kapı önüne konulmasının önünü açan değişiklik, İstanbul gibi büyük şehirlerin, özellikle de tarihi-kültürel öneme sahip merkezlerinde kentle özdeşleşmiş mekanların tasfiyesine neden oluyor.

Bu tasfiyenin şimdiki kurbanı ise 90 yıllık bir mağaza olan Kelebek Korse… Borçlar Kanunu’ndaki değişiklik sonrası bina sahibi tarafından açılan ve haciz kararlarıyla sonuçlanan kira tespit ve tahliye davalarına daha fazla dayanamayan mağaza, 10 Aralık günü (yarın) kapanıyor. Beyoğlu Kent Savunması ise 9 Aralık Çarşamba günü (bugün) İstanbulluları Kelebek Korse önünde dayanışmaya çağırıyor.

2012 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinde “10 yılı dolduran kiracıların, gerekçesiz olarak tahliyesi” anlamına gelen düzenleme, Beyoğlu, Eminönü, Galata gibi kentin en eski merkezlerindeki tarihi mağazaları mağdur ediyor. Mal sahipleri tarafından eski kiracılara karşı açılan tahliye ve kira tespit davalarından bunalan ve hukuki yolun aleyhlerinde işlediğini gören mağazalar bir bir kapanıyor. Son kurban, İstiklal Caddesi’nin en eski dükkanı olan Kelebek Korse.

Mülk sahibinin açtığı davalar ve talep edilen kira bedeli sonucu haciz tehdidi altında kalan işletme yarın kapanacak.

6-7 Eylül 1955’te meydana gelen ve İstanbul’daki Rum ve Ermeni azınlıklara ait ev ve işyerlerinin saldırıya uğradığı kalkışmada zarar gören, ancak buna rağmen Beyoğlu’nu terk etmeyen Kelebek Korse, böylelikle 'ev sahibi ve kanun baskısıyla' semti terk etmiş olacak.

1920’lerde Terkos Pasajı’nda kurulan ve 1936 yılından itibaren de bugün bulunduğu İstiklal Caddesi 215/C adresindeki dükkana geçen Kelebek Korse 10 Aralık günü ticari faaliyetini durduracak, 15 Aralık günü ise tamamen kapanarak tahliye olacak.

Beyoğlu Kent Savunması, kapanmak zorunda kalan dükkanla dayanışma için İstanbulluları bugün 15.00-18.00 arası Kelebek Korse mağazasında düzenlenen dayanışma etkinliğine çağırıyor.

Beyoğlu Kent Savunması tarafından yapılan açıklamada, “Beyoğlu’ndaki esnafın mağdur edilmemesi, esnafın yerinde kalması, Beyoğlu’nun tarihinin ve kamusallığının korunması için mücadele eden Beyoğlu Kent Savunması olarak son günlerinde de Kelebek Korse Mağazası’nın yanında olacağız. Herkesi dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

376 bina tahliye edilecek

Beyoğlu'nda, Borçlar Kanunu'ndan ayrı olarak 6306 sayılı Afet Yasası da kiracı mekanları bulundukları yerleri terk etmek zorunda bırakıyor. Daha önce Laterne Cafe adlı işletmenin bulunduğu bina riskli ilan edilmiş ve kiracı Emriye Uysal uzun bir mücadele verdikten sonra zorla tahliye edilmişti.

Beyoğlu Belediyesi'nin 3 Aralık 2015 tarihinde verdiği bilgiye göre Beyoğlu'nda 376 adet bina riskli ilan edilmiş durumda.

Bu sürecin son mağduru da İstiklal Caddesi'ne girildiğinde sağdaki ilk sokak olan Zambak Sokak'taki 70'lik Pub isimli işletme oldu. Riskli ilan edilen binada bulunan kiracılar 2 Aralık günü zorla tahliye edildi

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-7-eylule-direndi-borclar-kanununa-direnemedi_138695.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!