Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

6. İnşaat Yönetimi Kongresi Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından 25 - 27 Kasım 2011 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilen 6. İnşaat Yönetimi Kongresi'nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Kongre Düzenleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kongre programında, kabul edilmiş 56 bildiri ve 3 poster sunum ile 'Yeni Hukuki Düzenlemeler Işığında İnşaat

yapi.com.tr
6. İnşaat Yönetimi Kongresi Sonuç Bildirgesi Yayımlandı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından 25 - 27 Kasım 2011 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirilen 6. İnşaat Yönetimi Kongresi'nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Kongre Düzenleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada, kongre programında, kabul edilmiş 56 bildiri ve 3 poster sunum ile 'Yeni Hukuki Düzenlemeler Işığında İnşaat Sözleşmeleri ve Uygulaması', 'İnşaat Yönetimi Bağlamında Sektörün Beklentileri' ve 'Kapanış Paneli' isimli üç panel yer aldığı anımsatıldı.

Açıklama şöyle:

"Kongrede sunulan bildiri ve posterler kapsamında ortaya konulan araştırma sonuçları ile panellerde dile getirilen görüş ve önerilerin inşaat yönetimi bağlamındaki çıkarımları aşağıdaki altı başlıkta toplanmış bulunmaktadır:

* Kongreye katılım ve gösterilen ilgilinin bu denli yoğun olması, inşaat yönetimi konusunun gerek akademisyenler gerekse uygulayıcılar tarafından çok daha fazla önemsenmeye başlanmış olması bakımından sevindirici ve umut verici bir gelişmedir. Üniversitelerimizde bugün lisansüstü programlara müracaat eden öğrencilerin pek çoğunun diğer inşaat dalları yerine inşaat yönetimi alanını tercih etmesi de bu gelişmenin bir yansımasıdır.

* Ancak bu olumlu gelişmeye rağmen, inşaat yönetimi eğitiminin öğretim kurumlarındaki yaygınlığı ve yapılan araştırma bulgularının inşaat sektörüne yansıma düzeyi, maalesef beklenenin henüz çok altındadır. Bu bağlamda inşaat yönetiminin inşaat mühendisliği disiplini içindeki önemi ve işlevinin daha iyi anlaşılması için daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir.

* İnşaat yönetimi, inşaat mühendislerine, zaman, kalite, finansman, insan (özetle kaynak) yönetimi bilgisi ve yönetici formasyonu kazandıran; böylece sahip olunan teknik bilgi ve beşeri yeteneklerin uygulamaya daha etkin bir şekilde yansıtılabilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılmasına katkılar sağlayan bir bilim dalıdır. Diğer yandan, inşaat sektörü 150 civarındaki temel girdi kalemleriyle pek çok mal ve hizmet sektörleriyle etkileşim içinde olup kullandığı emek-yoğun teknoloji nedeniyle ülkede sanayi kültürüne ilk geçiş alanıdır. Bu özelliği nedeniyle ülke ekonomisindeki önemli yerini hep koruyacak olan inşaat sektörünün halen yurt içinde ve dışında ulaştığı büyük iş hacmi ve mezun olan inşaat mühendislerinin büyük çoğunluğunun uygulama içinde yer almayı tercih ettikleri de göz önünde bulundurulduğunda, inşaat mühendisliği eğitiminde inşaat yönetimi alanına daha fazla önem ve ağırlık verilmesi büyük önem arz etmektedir.

* Öğretim kurumlarında yapılan inşaat yönetimi eğitiminin uygulamaya yansıma yaygınlığını artırmak için, yapılacak akademik çalışmalarda ortaya konulan bulgu ve yöntemlerin, inşaat sektöründe yaşanan sorunların çözümüne somut katkılar sağlayıcı nitelikte olması; bu bağlamda eğitim, araştırma ve bilgi paylaşımı konularında üniversite – özel sektör işbirliğinin oluşturulması ve desteklenmesi önem arz etmektedir. Uygulama içindeki mühendislerin inşaat yönetimi alanında lisansüstü çalışma yapmaya özendirilmeleri de, sektör ve öğretim kurumları ilişkisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

* Akademik çalışmaların uygulayıcılarla paylaşılmasında, bu konuda düzenlenecek konferans, sempozyum ve kongrelerin çok önemli bir işlevi bulunmaktadır. Dolayısıyla inşaat mühendisleri odasının şubeleri aracılığıyla bu tür organizasyonları düzenleme yönünde gösterdiği gayret ve katlandığı fedakârlıklar, önemli bir katma değer yaratmakta olup, takdire şayandır. Bu bağlamda bu 6. İnşaat Yönetimi Kongresi`nin yürütücülüğünü üstlenen İMO Bursa şubesinin, başarılı bir organizasyon ve yönetim becerisiyle kongrenin amacına ulaşması için gösterdiği gayret her türlü övgünün üstündedir.

* İnşaat yönetiminin içerdiği konularının tümü, artık bir kongre sürecinde yeteri kapsamda tartışılamaz boyuta ulaşmış bulunmaktadır. Bu nedenle bundan sonraki kongre ve sempozyumların, inşaat yönetimi içinde yer alan konular bazında düzenlenmesinin, konuların daha geniş biçimde tartışılmasına olanak sağlayacağı görüşü ağırlık kazanmıştır".

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/6-insaat-yonetimi-kongresi-sonuc-bildirgesi-yayimlandi_90582.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!