Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

6 Milyar Dolarlık Dönüşüm

Yapı-Endüstri Merkezi, değeri 1 milyon dolar ve üzerinde olan projeleri derledi. Ortaya, yaşadığımız alanın yüzde 3.5'ine eşit, 6 milyar dolarlık bir inşaat alanı çıktı.

Sabah Emlakb>Yapı-Endüstri Merkezi, değeri 1 milyon dolar ve üzerinde olan projeleri derledi. Ortaya, yaşadığımız alanın yüzde 3.5'ine eşit, 6 milyar dolarlık bir inşaat alanı çıktı.

Gayrimenkul sektöründe 2004'ün ikinci yarısında başlayan hareketlilik, 2005'te hız kazandı. Yapı Endüstri Merkezi'nin 2005 yılı raporuyla da doğrulanan bu canlılık, halen yaşadığımız evlerini yüzde 3.5'i kadar yeni yaşam alanının inşa halinde olduğunu ortaya koydu. Gerçek canlanmanın, kentsel dönüşüm projeleriyle yaşanması bekleniyor ama Yapı Endüstri Merkezi raporuna göre halen inşaatı süren konut projelerinin toplam bedeli tam 3.2 milyar dolar. Buna karşın ticari emlak, kamu alanları ve altyapı projelerinin toplamı 1.7 milyar dolar seviyesinde. Yapı Bilgi Merkezi Yöneticisi Birgül Yavuz'un verdiği bilgiye göre, kamuoyuna açıklanan fakat henüz yapımına başlanmayan projelerle birlikte, 5 milyar dolar olan rakam, 6 milyar doları da geçecek. Bu da 'kentsel dönüşümün' bir anlamda özel sektör projeleriyle başladığını ortaya koyuyor. İstanbul'da yeni yapılan konut projelerinin toplam büyüklüğü 5.5 milyon metrekare. Mevcut konutların büyüklüğü ise 150 milyon metrekareye ulaşıyor.

İnşaat yoğunluğunda aslan payı miktar olarak Maslak'taki projelerde. Anadolu yakasında ise yoğunluk şehrin kuzeyi ile Batı Ataşehir'de yaşanıyor.

En Gözde Semtler
İstanbul'un gayrimenkul yatırım haritasında aslan payını miktar olarak Maslak bölgesi alıyor. Bölgede arazi maliyetlerinin de yüksek olması, inşaat maliyetlerini de yükseltiyor. HillPark İstinye, İstinye Park ve Mashattan projelerinin yanısıra önümüzdeki günlerde hayata geçmesi beklenen üst kullanım hakkı Galatasaray kulübüne ait ve Doğa Yapı Kooperatifi'nin projelendirdiği Seyrantepe Projesi ile bölgede toplam 865 milyon dolarlık emlak yatırımı yapılmış olacak.

Kuzey Parlıyor
İstanbul'un kuzeyi, gözde olmayı sürdürürken Anadolu yakasında hiç şüphe yok ki, Çekmeköy ve Batı Ataşehir'i ayrı bir yere koymak gerekiyor. Ataşehir'de Emlak GYO'nun arazisi üzerinde gelir paylaşımı modeli ile inşaa edilen Emay-İpek'in Kentplus projesi, Varyap'ın Uphill'i ile Mavisu Residence ve Merit Life Göl Konakları projelerinin toplam büyüklüğü 722.2 milyon doları buluyor. Ayrıca bölgede Ağaoğlu'nun My State ve Soyak'ın Ataşehir projeleri henüz başlamadı. Bunların de devreye girmesiyle bölgeye 1 milyar doların üzerinde yatırım yapılmış olacak. Halen inşaatı başlayan projelerin toplam büyüklüğü 500 bin metrekareyi buluyor. Ataşehir bölgesinde birim inşaat maliyetleri bin dolar seviyesine ulaşıyor.

Çekmeköy Mucizesi
Ataşehir'in yıldızı yeniden ve hızla parlarken, Çekmeköy İstanbul'un en son gözdesi olarak diğerlerine meydan okuyor. Şile yoluna TEM'den saptıktan 5 km uzaklıkta.

Proje Şirketleri Arsa Peşinde

Çekmeköy ve Ataşehir'in halen süren fiyakasını uzun vadede Riva'nın bozması bekleniyor. Riva'da halen inşası süren projelerin büyüklüğü 20-30 milyon dolar aralığında. Ancak büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketlerinin bu bölgede proje yapmak için arazi sahipleriyle pazarlıklar yaptığı biliniyor.

Aynı şekilde Kemerburgaz bölgesi de, deprem öncesi İstanbul'un ilk nitelikli ve lüks konut bölgesi olarak göze çarpmıştı. Kemer Country gibi prestijli projelerin mekanı yeniden başta Göktürk beldesi olmak üzere yükseliyor.

Halen bölgede yapımı süren projelerin bedeli 53 milyon dolar seviyesinde. Ancak önümüzdeki günlerde planlanan ve aralarında Yapı Kredi Koray'ın İstanbul BIS gibi projelerinin de olduğu yeni yapılar start aldığında bölgedeki yatırım miktarı 100 milyon doları aşacak.

1.6 Milyar Dolarlık Yeni Ofis Alanı

İstanbul'da halen devam eden konut dışı emlak projelerinin toplam bedeli 1.6 milyar doları buldu. Özellikle son dönemde devam eden iş-ticaret merkezi yapımı hız kazandı. Projelerin büyük bölümü şehrin Avrupa yakasında gerçekleştiriliyor. Halen devam eden en büyük ticari emlak projesi Yenibosna'da yapılan 160 milyon dolarlık Kuyumcukent. Ayrıca İstanbul Metrosu'nun Unkapanı-Taksim hattı 100 milyon dolarlık bedelle ikinci sırada yer aldı. Konut dışı emlak yapımında iş-alışveriş merkezinden sonra en fazla inşaat endüstrisi yapıları geliyor. Ekonomik büyümeye bağlı olarak fabrika inşaatları özellikle İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Haramidere, Küçükçekmece bölgesinde yoğunlaşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-milyar-dolarlik-donusum_28775.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!