Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

6. Uluslararası Sinan Sempozyumu Başladı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümünce bu yıl altıncısı düzenlenen ''Uluslararası Sinan Sempozyumu'' başladı. Edirne Valisi Mustafa Büyük, TÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Toplantı Salonu'ndaki sempozyumun açılışında, mimarlığın insan hayatını kolaylaştıran, güzelleştiren bilim ve sanat dalı olduğunu

yapi.com.tr
6. Uluslararası Sinan Sempozyumu Başladı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümünce bu yıl altıncısı düzenlenen ''Uluslararası Sinan Sempozyumu'' başladı.
    
Edirne Valisi Mustafa Büyük, TÜ Mimarlık Mühendislik Fakültesi Toplantı Salonu'ndaki sempozyumun açılışında, mimarlığın insan hayatını kolaylaştıran, güzelleştiren bilim ve sanat dalı olduğunu söyledi.

Sempozyuma katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyük, şöyle konuştu:
    
''Edirne mimarlık açısından mutlaka incelenmesi ve değerlendirmesi gereken bir şehir. Üniversitemizde bu güzel bölümüyle bize ve ülkemize önemli destekler sağlıyor. Sinan ismi bize çok yakışıyor, çünkü Sinan'ın en güzel eseri Selimiye Camisi bizde. Ancak çevremize baktığımız zaman, gelişmenin getirdiği yeni yapılarda bazı yanlışlıklar bulunuyor. Bunun da öz eleştiri olarak incelenmesi gerek. Geleceği tasarlamak için düzenlenen bu sempozyum da bu nedenle çok daha anlamlı olacaktır.''
    
TÜ Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ise Mimar Sinan'ın 98 yıllık ömrüne başta 84 cami olmak üzere 364 eser sığdırdığını, Sinan'ın örnek alınacak insanların başında geldiğini belirtti.
    
Mimar Sinan'ın tüm eserlerinin temeli sağlam yapılardan oluştuğunu anlatan Duran, şöyle devam etti:
    
''Mimar Sinan, arayışları ve yenilikleri yanında temeli sağlam yapılar yapmıştır. Hepimiz biliyoruz ki Süleymaniye için 6 yıl beklemiştir. Bir işin temeli sağlam olursa tabii devamı da iyi olur. Eserlerinin temelini o kadar sağlam atmış ki aradan 400 yıldan fazla zaman geçmiş, biz halen burada Sinan'ı konuşuyor, öğrenmeye çalışıyoruz.''
    
Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İnci de Edirne'nin yüzyıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, birçok medeniyetin özelliğini taşıyan çok sayıda tarihi esere sahip olduğunu bildirdi.
    
TÜ Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Can, Mimar Sinan'ın güzel eserlerini barındıran Edirne'de uluslararası sempozyum yapmanın onurunu yaşadıklarını söyledi. Sempozyum, yarın (30 Nisan) sona erecek. (AA)

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-uluslararasi-sinan-sempozyumu-basladi_79110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!