Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''6 Üretim Tesisi, 6 HES Yatırımı ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine En Fazla Yatırım Yapan Grubuz''

Enerji üretim, dağıtım, ticaret, havalimanı ve liman yatırımları gibi altyapı alanlarında faaliyet gösteren Limak Yatırım'ın, Siirt'in Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa ettiği Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) hizmete açıldı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, altı üretim tesisi ve altı HES yatırımı ile

yapi.com.tr / AA
''6 Üretim Tesisi, 6 HES Yatırımı ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine En Fazla Yatırım Yapan Grubuz''

nerji üretim, dağıtım, ticaret, havalimanı ve liman yatırımları gibi altyapı alanlarında faaliyet gösteren Limak Yatırım'ın, Siirt'in Botan Çayı üzerinde 465 milyon dolara inşa ettiği Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun da katıldığı törende hizmete açıldı. Aynı anda Norveç şirketi Statkraft'a ait Çetin Hidroelektrik Santralının proje başlatma töreni ile Baren Enerji'ye ait Kirazlık Hidroelektrik Santrali'nin temel atma töreni de gerçekleştirildi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir

Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 138 metre yüksekliği bulunan, 18 milyon metreküp dolgu ve 600 bin metreküp beton harcanan Alkumru Barajı ve HES'in 36 ay gibi dünya rekoru sayılacak bir hızla bitirildiğini söyledi.

Barajın özel sektör yatırımı olarak Türkiye'nin dolgu yönünden en büyük, üretim kapasitesi olarak da ikinci büyük santrali olduğunu anlatan Özdemir, ''Eğer bu projeyi devlet eski dönemdeki gibi sınırlı bütçe kaynaklarıyla yapmış olsaydı yapım süresi 3 yıl değil, 15 yıldan fazla olacaktı'' dedi.

Özdemir, 465 milyon dolara mal olan tesisin ekonomik kriz döneminde olmasına rağmen İş Bankası ve Yapı Kredi bankalarından sağlanan finansmanla yapıldığını belirterek, katkılarından dolayı iki bankaya teşekkür etti.

Özdemir, söz konusu santralden yılda 1 milyar kilovatsaatlik elektrik üretimi sağlanacağını hatırlattı. Özdemir, eğer bu üretim olmasaydı her yıl yurt dışından yaklaşık 200 milyon metreküp doğalgaz ithal edilmesi ve bunun için de her yıl yaklaşık 70 milyon dolar ödeme yapılması gerekeceğini kaydetti. Özdemir, ''Santralin 50 yıllık işletme süresi dikkate alındığında doğalgazdan yapılacak toplam tasarruf 3,5 milyar dolara ulaşacaktır'' diye konuştu

Nihat Özdemir, altı üretim tesisi, altı HES yatırımı ile Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerine en fazla yatırım yapan grup olduklarını söyledi.

Özdemir, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne yapılan bir yatırımı daha tamamlarken, iki yeni yatırımın daha başlatılmasından da mutluluk duyduklarını belirterek, ''Alkumru Barajı ve HES, önemli bir ekonomik değer olarak bölgenin kalkınmasında etkin rol üstlenirken, bölge için istihdam yaratmaya devam edecek. Çetin ve Kirazlık HES ile yeni istihdam imkanları yaratılacak'' değerlendirmesinde bulundu.

Limak Holding'in büyüme hedefleri konusunda da bilgi veren Özdemir, şunları söyledi:

''İnşaat, çimento, turizm, enerji, altyapı projeleri, havacılık ve gıda alanında faaliyet gösteren ve kazandığını yatırıma dönüştüren bir grubuz. 2011 hedeflerimiz de büyük. Çimento sektöründe grubumuza yeni dahil olan Set Çimento grubuna yatırımlarımızı devam ettireceğiz. Fizibilite çalışmalarını sürdürdüğümüz Gürcistan Tekhuri bölgesindeki toplam 105 MW kurulu güce sahip yüzde 50 ortağı olduğumuz 4 adet HES yatırımında temel atılması, Denizli'deki jeotermal sahasında sondaj ve saha geliştirmesi çalışmalarının yapılması, işletmekte olduğumuz Priştina Havalimanı'nda temel atılması gibi genel yatırım çerçevesini de düşünürseniz, 2011 yılında yatırımlarımız büyük bir hızla devam edecek.''

Fenerbahçe Barajı

Alkumru'nun 5 kilometre aşağısında Kirazlık Barajı ve HES Projesi bulunduğunu anlatan Özdemir, ''Biz Limak olarak onun da yapımına niyetlendik. Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanımız Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerimiz olan Murat Özaydınlı, Ali Yıldırım ve Mahmut Uslu arkadaşlarımı bu tesisi birlikte yapmaya ve Güneydoğu'ya katkıda bulunmaya davet ettim, kabul ettiler. Biz de elimizi taşın altına koyduk, onun da yatırımını başlattık. Bu baraja kendi aramızda Fenerbahçe Barajı diyoruz'' diye konuştu.

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir

Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ise açılış kapsamında gerçekleştirilen basın toplantısında, proje ve inşaat halindeki barajların da üretime geçmesi ile toplam elektrik üretimlerinin 4 milyar kWh'yı aşacağını söyledi.

Elazığ ile Tunceli arasındaki Tatar ve Pempelik gibi devam eden baraj ve HES inşaatlarının tamamlanmasıyla birlikte 2012 sonunda HES'te Türkiye'nin en büyük gruplarından biri olacaklarını anlatan Ebru Özdemir, ''Hedefimiz, enerjide kurulu güç kapasitemizi 3 bin-3 bin 500 MW seviyesine çıkarmak. Bu doğrultuda enerji üretiminde çeşitliliğe gitmek istiyoruz. Kömür, rüzgar, doğalgaz ve güneş enerjisine yönelik araştırmalarımız devam ediyor'' dedi.

Özdemir, bugüne kadar enerjiye 1 milyar doların üzerinde bir yatırım gerçekleştirdiklerini, bütün yatırımları 2015'e kadar tamamladıklarında bu rakamın 3 milyar doları aşacağını belirtirken, Türkiye'nin enerji üretim ve dağıtımındaki en büyük 5 şirketi arasında yer almayı hedeflediklerini vurguladı.

Basın mensuplarının soruları üzerine Ebru Özdemir, Ak Enerji ile ilgilendiklerini, eğer şartlar uyarsa Başkent Doğalgaz Dağıtım Şirketi'nin özelleştirme ihalesi ile ilgilenebileceklerini bildirdi.

Statkraft Güneydoğu Avrupa Müdürü Tima Iyer de konuşmasında, Statkraft'ın 100 yılı aşkın hidroelektrik santrali tecrübesini Türkiye'ye taşımış olmaktan ve bu birikimi Türkiye'de var olan enerji üretim bilgi ve deneyimleri ile harmanlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

Statkraft'ın projelerinde sürdürülebilirliğin önemine değinen Iyer, Türkiye'deki üç projelerinin yanı sıra, firma olarak Türkiye'yi büyüme stratejilerinin bir parçası olarak gördüklerini ve yeni yatırımlarla ilgilendiklerini bildirdi.

Alkumru 1 milyar yılda 1 milyar kWh enerji üretecek

Türkiye'de özel sektör tarafından yapılan kurulu güç açısından en büyük ikinci baraj ve HES olan Alkumru HES'in 265 Megavat (MW) kurulu gücüyle yılda yaklaşık 1 milyar kilovatsaat (kWh) elektrik üretimi, Siirt'in yıllık toplam elektrik tüketiminin 3 katına tekabül ettiği belirtildi.

465 milyon dolara inşa edilen Alkumru Barajı ve HES'in yaklaşık 36 süren inşaat döneminde iki bin kişiye doğrudan, 10 bin kişiye de dolaylı istihdam yarattı.

Avrupa'nın en büyük yenilenebilir enerji üreticilerinden biri olan Statkraft'a ait Çetin HES'in kurulu gücü ise 517 MW, yıllık üretim kapasitenin ise 1 milyar 400 bin kWh olması planlanıyor. Yaklaşık 700 milyon dolarlık bir yatırım ile tamamlanması öngörülen proje, ihale aşamasında bulunuyor. İnşaat çalışmalarına 2011 yılı sonbaharında başlanması planlanan santralin işletmeye geçiş tarihi ise 2015 yılı olarak öngörülüyor.

Bu arada ortaklık yapısı yüzde 20'lik eşit paylarla Limak Yatırım, As İnşaat, Day İnşaat, Aziz Yıldırım ve Murat Özaydınlı'dan oluşan ve ortaklar arasında ''Fenerbahçe Barajı'' olarak da anılan Baren Enerji'ye ait Kirazlık Regülatörü ve HES Projesi de yine Botan Çayı üzerinde Alkumru Barajı mansabında yer alıyor.

Her biri 15 MW'lık 3 adet kaplan tipi türbinden oluşan ve 2012 yılı sonunda devreye alınacak olan Kirazlık HES'ten, 45 MW kurulu gücünde olup yılda 165 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-uretim-tesisi-6-hes-yatirimi-ile-guneydogu-ve-dogu-anadolu-bolgelerine-en-fazla-yatirim-yapan-grubuz-_87449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!