Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

60 Günde Antik Alem!

Foça'dan Marsilya'ya 'antik yolculuk'... Phokaialıların 2 bin 600 yıl önce kullandıkları gemilerin benzerini yapan bir grup, gelecek yıl yola çıkıyor. Yolculuk iki ay sürecek.

Milliyet Gazetesi/Ömer ERBİL
60 Günde Antik Alem!

ilinen en eski deniz batığı olan Uluburun projesini gerçekleştiren 360 Derece Araştırma Grubu, bu kez de antik Phokaia'dan (Eski Foça) Fransa'nın Marsilya kentine 'gemi yolculuğu' düzenlemeyi planlıyor. "Eski Foça-Marsilya Tarihe Yolculuk Projesi"nde 2 bin 600 yıl öncesinin dönem özelliklerini yansıtan ve arkeolojik verilere dayanarak yeniden inşa edilen gemiler kullanılacak. 2008 yılının nisan ayında Eski Foça'dan yola çıkacak olan gemiler, 2 ay süren yolculuktan sonra Marsilya'ya ulaşacak.

Marsilya'yı onlar kurdu
Gemiler, M.Ö. 600 yılında olduğu gibi Foçalıların Ege ve Akdeniz kıyıları boyunca koloniler kurduğu Molyvoz, Ithaka, Elea, Syracuse, Alalia limanlarına uğrayacak. Son limanın Marsilya oluşunun nedeni ise, bir Phokaia kolonisi olan bu şehrin 2 bin 600 yıl önce Phokaialılar tarafından kurulması.
Yelkenli ve kürekli olarak düşünülen iki antik geminin yapımına İzmir Urla'da bu ay sonunda başlanıyor. 14 kişilik yelkenli ticaret gemisi 15 metre boyunda, 5 metre eninde olacak. Kürekli savaş gemisi ise 19 metre boyunda, 4 metre eninde yapılacak.
Projenin bilimsel danışmanlığını Foça Arkeolojileri Bilimsel Kazı Başkanı Prof. Dr. Ömer Özyiğit, Araştırma Grubu'nun proje sorumlululuğunu ise Osman Erkurt üstlendi. Erkurt, "Marsilya Belediyesi ile görüşmelerimizi yaptık. Projeyi sonuna kadar desteklediklerini söylediler. Gelecek yıl Marsilya Türk bayrağıyla bol bol karşılaşacak" dedi.

Projede neler var?
* Foça'da uluslararası bir sempozyum yapılacak. Bilim adamları sempozyumda Foça kolonileri üzerine hazırladıkları bildirileri sunacak.
* Marsilya'daki eski limanda Foça gemilerinin de sergileneceği bir tarih sergisi açılacak.
* İzmir ve Marsilya'nın kardeş şehir olması için çalışmalar yapılacak.
* Gemilerin yolculuğu filme alınarak bir belgesel hazırlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/60-gunde-antik-alem_52953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!