Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

60 Yıllık Doğalgaz, 42 Yıllık Petrol Kaldı

Geçen yılın tüketim rakamlarına göre dünyanın petrol rezervinin 42 yıl, doğalgaz rezervlerinin 60 yıl, kömür rezervlerinin de 122 yıl sonra biteceği kaydedildi. BP tarafından Londra’da açıklanan Enerji İstatistikleri Raporu’na göre 2008’de dünyanın toplam enerji tüketimi yüzde 1.4 arttı.

Milliyet GazetesiGeçen yılın tüketim rakamlarına göre dünyanın petrol rezervinin 42 yıl, doğalgaz rezervlerinin 60 yıl, kömür rezervlerinin de 122 yıl sonra biteceği kaydedildi. BP tarafından Londra’da açıklanan Enerji İstatistikleri Raporu’na göre 2008’de dünyanın toplam enerji tüketimi yüzde 1.4 arttı. Bu artış, 2001 yılından beri gerçekleşen en düşük miktarlı artış oldu. Artışın en büyük kısmı da Çin’den geldi. Gelişmiş ülkelerde enerji tüketimi yüzde 1.3 düşerken, en büyük düşüş yüzde 2.8 ile ABD’de görüldü.

Rapora göre ortalama petrol üretimi yüzde 0.4 (günlük 380 bin varil) arttı. Artışın tamamı Ortadoğu’dan geldi. Geçen yıl dünyada doğalgaz tüketimi yüzde 2.5 arttı. En büyük artış, yıllık yüzde 15.8 ile Çin’den geldi. 2008’de rüzgâr enerjisi üretimi yüzde 29.9, güneş enerjisi üretimi yüzde 69 arttı. Rüzgârda kapasitesini yüzde 49.5 artıran ABD, dünyanın en büyük rüzgâr enerjisi üretiminde Almanya’yı geçti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/60-yillik-dogalgaz-42-yillik-petrol-kaldi_69748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!