Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

600 Yıllık Dört Mahalleye 2400 Lüks Konut İnşa Edilecek

Bursa'nın 600 yıllık geçmişe sahip dört mahallesinde eski evler yıkılarak yerlerine Osmangazi Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle 2400 konut yapılacak. Proje için hak sahipleriyle anlaşma senetleri imzalanmaya başlandı.

Referans Gazetesiursa’nın Gazcılar Caddesi ile Haşim İşcan Caddesi arasında kalan ve yaklaşık 600 yıllık geçmişe sahip olan 4 mahallede kentsel dönüşüm başlıyor. Osmangazi Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yürütülecek “Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında, hak sahipleriyle anlaşma senetleri imzalanmaya başlandı.

Bursa'nın Tayakadın, Kiremitçi, Doğanbey ve Kırcaali mahallelerinde yaklaşık 280 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek projenin tüm ekonomik getirisi, bölgedeki mülk sahiplerine paylaştırılacak.

Mülk sahiplerine 2’ye 3 oranında daire verilecek proje kapsamında bölgede 75, 112.5 ve 150 metrekare olmak üzere toplam 3 tipte 2100-2400 adet arasında lüks konut inşa edilecek. Proje, hak sahiplerinin senetleri imzalamasından sonra hayata geçirilmeye başlanacak. Bölgede senet imzalamaya yanaşmayanların yerleri de kamulaştırılıp proje içine dahil edilecek. TOKİ, proje için 6 milyon YTL'lik yatırım yapacak.


Projeyi belediye hazırladı
Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, projenin hayata geçirilmesinden önce bölgedeki vatandaşlar arasında kamuoyu araştırması ve anketler gerçekleştirdiklerini belirterek “Harabe bir görüntü veren bu bölgemizde daha önce defalarca imar planları hazırlanmış. Ancak yer sahipleri bir araya gelip 5-6 katlı binaları bir türlü yapamamışlar. Biz de anket ve araştırmalar sonucu kentsel dönüşüm projesi hazırladık ve TOKİ’ye götürdük. Proje öncesi TOKİ ile birlikte de tekrar anketler yaptık. Sonunda Başbakanlık'ın onayı ile proje gerçekleşti” dedi.

Recep Altepe, projenin imza töreninde yaptığı konuşmada ise yerel yönetim ve merkezi hükümet işbirliğinin somut bir örneği olan projenin, imarlı ve ruhsatlı bir bölgede gerçekleştirilecek olması açısından Bursa’da bir ilk olma özelliği taşıdığını söyledi.

İmzalar bekleniyor
Bursa’nın tam göbeğinde olan 4 mahallenin Bursa’ya yakışır şekilde çağdaş yerleşim birimleri haline geleceğini ifade eden Recep Altepe, “Bu projenin tek bir amacı var: Kentsel dönüşümü gerçekleştirmek. Bölge dışından kişilere buradan konut satışı yapılmayacak. Bu projede vatandaşlarımız, Türkiye’nin diğer illerinde yürütülen benzer projelere oranla çok daha fazla avantajlı. Burada 5 metrekare ve daha fazla arsası olan herkese ev verebileceğiz” dedi. Böyle bir uygulamanın Türkiye’nin başka bir yerinde olmadığına dikkat çeken Altepe, normal uygulamaların 100 metrekareden başladığını, proje alanındaki her 2 metrekarelik tapulu arsaya karşılık 3 metrekare bitmiş konut verileceğini aktardı. Altepe, bölgede 108 metrekare arsası olan bir vatandaşın, 162 metrekarelik konut hakkı doğacağını belirtti. İmzalar bittiğinde inşaatın başlayacağını belirten Altepe, bölgede mülkü olan 2 bin civarında aileyi ilgilendiren projeyle ilgili tüm ayrıntıların, belediyenin Haşim İşcan Caddesi’nde kurduğu Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi İrtibat Bürosu'ndan alınabileceğini vurguladı.


Muhtarlar bilgilendirilmedi

Doğanbey Mahallesi Muhtarı Muhittin Seymen: Böyle bir proje özellikle bizim köhne mahallemiz açısından çok olumlu. Ancak belediye muhtarlara bu proje konusunda en ufak bir bilgi vermedi. Vatandaşlarımız bize gelip ne yapacaklarını soruyor. Kaybımız kazancımız ne olacak deniyor. Biz ise ne cevap vereceğimizi bilmiyoruz.

Bazılarının canı yanabilir

Kiremitçi Mahallesi Muhtarı Şadi Büker: Mahalle muhtarları proje hakkında en ufak bir bilgiye sahip değil. Mahallemizdeki vatandaşlarımız bir tereddüt içinde. Eski evi olan projeye razı ama 8-10 adet dairesi olan var. Bazı daireler 250 metrekare büyüklüğünde. Bazı kişilerin canı yanabilir. Çünkü bu hakka karşılık ne verileceğini bilmiyoruz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/600-yillik-dort-mahalleye-2400-luks-konut-insa-edilecek_52078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!