Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

61 Yıllık Opera Binası Yenilenecek

Türkiye’de opera ve bale sanatlarının kurumsallaştığı sürece tanıklık eden, birbirinden ünlü sanatçılara ev sahipliği yapan tarihi opera binasının 61 yılda yıpranan çehresi tadilatla yenilenecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Müdürü Erdoğan Davran, gerçekleştirilmesi planlanan tadilatla ilgili bilgi verirken, tarihi binanın büyük bir bakım

Hürriyet Gazetesi
61 Yıllık Opera Binası Yenilenecek

Türkiye’de opera ve bale sanatlarının kurumsallaştığı sürece tanıklık eden, birbirinden ünlü sanatçılara ev sahipliği yapan tarihi opera binasının 61 yılda yıpranan çehresi tadilatla yenilenecek. Ankara Devlet Opera ve Balesi (ADOB) Müdürü Erdoğan Davran, gerçekleştirilmesi planlanan tadilatla ilgili bilgi verirken, tarihi binanın büyük bir bakım ve onarıma gireceğini söyledi. Bu çok boyutlu tadilatın başlama tarihinin henüz kesinleşmediğini ifade eden Davran, tadilat kapsamında seyirci koltuklarının yenileneceğini, salona daha ergonomik koltukların konulacağını belirtti.

Koro salonumuz çok kötü

Prova salonlarında da büyük sorunlar yaşandığını dile getiren Davran, "Koro salonumuz çok kötü. Yapıldığı dönemde yaklaşık 50-60 kadar koro sanatçımız varken şu anda 100’ün üzerinde koro sanatçısı bulunuyor. Eserlerde de minimum 90 koro sanatçımız yer alıyor" dedi. Orkestranın prova salonuyla ilgili de tadilat planlarının bulunduğunu ifade eden Erdoğan Davran, "İlk olarak bitmesini arzu ettiğim sahne ve salonun tadilatı. Bunlar tamamlandıktan sonra 2009-2010 sanat sezonunun ne zaman açılabileceğini de ilan edeceğim. Ancak, sezonumuzu Ekim ayına yetiştirmeye çalışacağız" diye konuştu.

7 günde 9 etkinlik

Davran, tadilat çalışmalarını şöyle özetledi: Operet Sahnesi’nde küçük olarak tabir edebileceğimiz etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.. İki sahnemizde, haftanın 7 gününde 9 etkinlik gerçekleştiriyoruz. Bina, özellikle de sahne hiç boş kalmıyor. Onun için çok yoğun bir bakıma ihtiyacı var. Sahnede, yukarıdan inip çıkan demirlerimizin sistemleri çok eskidi ve şu anda bu sezonu ancak çıkaracak durumda. Onların tamamen yenilenmesi gerekiyor. Bunların dışında atölyelerimizin bulunduğu yerde bazı sıkıntılarımız var .

http://www.yapi.com.tr/haberler/61-yillik-opera-binasi-yenilenecek_66787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!